Dövme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

DÖVME YAPTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yayın Tarihi10 Ocak 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Dövme yaptırmak son senelerde daha popüler hale geldi ve pek çok kişi geçmişte bu sanata biraz önyargı ile yaklaşmış olsa da, genel olarak halkımız da dövmelerin varlığına alışmayı başardı. Ancak dövmelerin bu artan yoğunluğu elbette beraberinde bazı sorunları da getirdi. Zira bu işin karlı olduğunu düşünen pek çok kişi dövme yapımına girmeye başladı ve elde edilen başarısız sonuçlar neticesinde pek çok birey beğenmediği dövmeler ile de başbaşa kaldı. Dolayısıyla dövme yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda gerekli bilgileri vermeye çalışacağız.

Öncelikle, dövmenin tamamen size özel bir şey olduğunu ve başkaları için dövme yapmamanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Çünkü başkaları için yaptığınız dövmeler o kişiler ile hayatlarınız ayrıldığında da sizinle birlikte kalacaklar ve bu de bir süre sonra memnuniyetsizlikler yaratacak. Dövmeniz sizin kişiliğiniz ve karakteriniz ile uyumlu olmalı ve onu bir ömür boyu taşıdığınızda utanmamanız, rahatsız olmamanız gerekli. Bu nedenle dövme kararınızı verdiğinizde dövmenizde hangi şekillerin bulunacağını iyi değerlendirmelisiniz.

Dövmenizin şekline şemaline karar verdiğinizde bir diğer kritik karar sizi bekliyor olacak ki o da dövmeyi kimin yapacağı. Son zamanlarda herkes bu işe girdi ve herkes en güzel dövmeyi kendisinin yaptığını iddia ediyor. Ancak sanılanın aksine dövme yapmak oldukça zor bir iş ve eli her alet tutanın bu işin altından kalkması oldukça zor. Dolayısıyla uzun yıllardır bu işi yapan ve tercihen referansı olan yerlerde dövmenizi yaptırmanız, sonucun daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Dövmenin sağlıklı bir şekilde uygulanması da çok önemli. Dolayısıyla dövmenin yapıldığı ortamın temiz olması, eldivenlerin kullanımı, iğnenin tek seferlik kullanılması, dövmeyi örten malzemeleri steril olmaları, boyaların sağlıklı olmaları ve dövme ardından dövmecinin verdiği desteğin süresi gibi konular büyük önem kazanıyorlar. Zira dövmenin sağlıksız ve mikrop dolu bir ortamda uygulanması diğer dövme yaptıranlardan hastalıkların size bulaşmasına neden olabilir ve bunlar arasında AIDS hastalığı da yer almaktadır.

Dövmeniz yapıldıktan sonra yaklaşık olarak bir hafta güneşe çıkmanız yasak olacaktır yahut dövmeli bölgeyi güneşten korumanız gerekecektir. Renkli dövme yaptıranlar ise dövmenin rengini korumak için güneş kremleri ile onu güneşten korumak zorundalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.