Dondurulmuş Yiyecekler Zararlı mı

DONDURULMUŞ YİYECEKLER ZARARLI MI?

Yayın Tarihi14 Mart 2016 | BESLENME

Dondurulmuş gıdalar ülkemizde tüketicilerin en çok korktukları gıdalar arasında yer alıyor. Herhangi bir süpermarkete gittiğinizde, ne kadar az kişinin dondurulmuş sebze, meyve ve et ürünlerine baktığını dikkate alırsanız, siz de bunu farkedeceksiniz. Dünyanın her yanında kişi başı donmuş gıda tüketimi onlarca kiloyu bulabiliyor ancak bu durum Türkiye’de bir kilo bile değil. Dolayısıyla biz de dondurulmuş yiyecekler zararlı mı sorusunun cevaplarını biraz araştırdık.

Dondurulmuş gıdalar, aslında toplandıktan hemen sonra kısa sürede donduruldukları için herhangi bir şekilde bakteri üremesine imkan vermiyorlar ve dolayısıyla uzun sürelerle sağlıklı bir şekilde tüketilebiliyorlar. Ancak bu konudaki en büyük risk, gıdaların taşınması esnasında yaşanabilecek soğutma sorunları ve saklama koşullarının durumu. Zira taşınırken doğru soğutmalı araçlarda taşınmayan dondurulmuş gıdaların çözünmeleri ve yeniden dondurulmaları, onları sağlık risklerine açık hale getirebiliyor. Bunun yanında marketlerde yaşanacak elektrik kesintileri gibi durumlar da istenmeden çözünebilecek dondurulmuş gıdalara bir örnek.

Bu nedenle dondurulmuş gıdalarınızı alırken güvenilir ve kalitesi bilindik marketleri tercih etmek, gereksiz risklerle karşılaşmanıza engel olacaktır. Fakat bu ürünleri evde çözdürürken de çok dikkatli olmalısınız. Dondurulmuş yiyecekleri çözmek için ya su geçirmez kendi poşeti içerisinde akan suyun altında tutmalı, yahut mikrodalga fırınların ürün çözme modunu kullanmalısınız. Zaten bu gıdalar temel olarak mikrodalgada çözülmek üzere hazırlanıyorlar ve Türk tüketiciler pek de mikrodalga taraftarı olmadıkları için bu ürünlerden faydalanamıyorlar. Yavaş yavaş çözdürme yöntemleri ise maalesef gereksiz bakteri üremesine yol açabiliyor, bunun yanında gıdaların tadının da azalmasına neden olabiliyorlar.

Her ne kadar pek çok üretici dondurduğu bu gıdalara koruyucu maddeler eklemekten kaçınsa da, bazı üreticiler trans yağlar, tuz, sülfit, monosodyum glutamat gibi çeşitli ürünlerle gıdaların korunmasını arttırmaya çalışıyorlar. Bu tip koruyucu ürünler ise aşırı tüketim halinde sağlığa zararlı hale geliyorlar. Almadan önce ürün paketindeki açıklamaları okumanız, koruyucu ürünlerden korunmanız için yeterli olacaktır.

Ayrıca genetiği değiştirilmiş sebze meyvelerden hazırlanan dondurulmuş yiyecekler, GDO hassasiyeti olanları rahatsız edebilir. Bu nedenle dondurulmuş gıdanın üreticisini arayabilir, ürünlerinde genetik olarak oynanmış şeyler olup olmadığını onlara sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.