Domatesli Makarna Nasıl Yapılır Tarifi

DOMATESLİ MAKARNA NASIL YAPILIR TARİFİ

Makarna hızlı bir şekilde karnını doyurmak isteyenler için ideal yemeklerden bir tanesi ancak kolayca hazırlanabilmesine rağmen genellikle fazladan malzeme koymak istediğimizde onu biraz daha meşakkatli bir şekilde yapmaya başlarız. Bu durum ise onun pratikliğine biraz ket vurur. Ayrıca çoğu kişinin makarnanın pişirme suyunu lavaboya dökmesi nedeniyle çok değerli besinlerin de kanalizasyona gittiğine şahit oluyoruz. Bu yüzden domatesli makarna nasıl yapılır tarifimizde olabildiğince besin değerlerini korumaya çalışacağız ve makarnayı sizi çok uğraştırmayacak şekilde hazırlayacağız.

Domatesli Makarna Malzemeleri

  • Makarna (bir paket, burgu)
  • Domates salçası (bir yemek kaşığı)
  • Tereyağı (iki yemek kaşığı)
  • Domates (dört adet)
  • Sarımsak (iki diş)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Karabiber (bir çay kaşığı)
  • Su (yarım su bardağı)

Domatesli Makarna Nasıl Yapılır Tarifi

Yemeğimizi yapmaya başlarken ilk olarak makarnamızı hazırlayacağımız orta karar büyüklükte bir tencerenin içerisine tereyağımızı koyuyor, ardından sarımsaklarımızı tencerenin içerisine rendeliyor ve salçamızı da koyduktan sonra orta ateş üzerinde tüm malzemeleri karıştırmaya başlıyoruz. Malzemeler yağda biraz kavrulurken bir yanda domateslerimizi rendeliyoruz ve ardından onları da ateş üzerindeki tenceremize atarak karıştırmaya devam ediyoruz. Bazıları domatesleri kabuklu eklemeyi sevse de biz kabuklarını soyduktan sonra rendelemeyi tercih ediyoruz.

Tencere içerisinde bir süre pişen domateslerimiz belli bir yoğunluk kazanacaklardır. Bunun ardından tencereye makarnamızı da ekliyor, üstüne yarım su bardağı kadar suyumuzu gezdiriyor ve tekrar karıştırıyoruz.

Artık tencerenin kapağını kapatabilir ve makarnamızın yaklaşık olarak on ila on iki dakika boyunca pişmesini sağlayabiliriz. Yemeğimiz tüm suyunu çektiği zaman aşağı yukarı hazır hale gelmiş demektir ancak altını sakın çok açmayın çünkü zaten az su kullandığımız için makarnaların yanmasını istemiyoruz. Yemeğimiz hazır olduğunda onu ocaktan alıyoruz ve kenarda bir kaç dakika demlenme sürecini yaşaması için bekletiyoruz.

Artık yemeğimizi tüketebiliriz ancak biraz daha renkli olmasını isterseniz üzerine dereotu ile süsleme yapabilir, biraz peynir rendeleyebilir veya sevdiğiniz soslar varsa onları biraz üzerinde gezdirebilirsiniz. Makarnamız tamamen kendi suyunda ve hiç bir şeyi boşa vermeden piştiği için besin değerlerinin de ciddi anlamda korunduğundan emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.