Dolgu mu Botoks mu

DOLGU MU BOTOKS MU?

Yayın Tarihi02 Kasım 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Estetik cerrahide uygulanan yöntemlerin genel anlamda bireylere özel olması gerektiği bir gerçek. Bu nedenle her botoks yaptıran veya her dolgu yaptıran, bu operasyondan memnun olduğunda, bir başkasının da ondan memnun kalacağının bir garantisi yok. Pek çok kadın, arkadaşlarında uygulanan yöntemlerin kendine uyacağını düşünse de bu kararı en doğru şekilde doktorunuz verecektir. Dolgu mu botoks mu diyenler için nelere dikkat edileceğini biraz araştırdık.

Yapılan araştırmalar ve uygulamalar sonucunda, dolgu ve botoks işlemlerinin genel olarak benzer sorunları çözme amaçlı olarak uygulandığı ortaya çıkmış olsa da, kırışıkların niteliği ve elde edilmek istenen sonuca göre hangisinin gerçekleştirileceği büyük önem arzediyor.

Botoks uygulaması, temel olarak cildin altında bulunan kasların felç edilmesi ve böylece hareketsiz bırakılmaları üzerine kurgulanmış bir tedavi yöntemi. Bu uygulama sayesinde kaslarınız hareket ettiğinde yüzünüzde ortaya çıkan kırışıklıkların ortaya çıkması engelleniyor ve yerel kas felçleri gerçekleştirilerek kırışıkların istenmeyen yerlerde belirmeleri durduruluyor. Çok fazla kullanımı halinde yüzünüze ifadesiz bir görünüm kazandıran botoks, bu yüzden kısıtlı bir bölgede uygulanmak zorunda. Bilhassa kaz ayakları, kaşlar arasındaki derin kırışıklar, alın ve boyun kırışıkları gibi harekete bağlı kırışıklarda botoks en ideal çözümü sunuyor.

Dolgu uygulaması ise botoksun aksine harekete bağlı olmayan kalıcı kırışıklıkların tedavisinde kullanılıyor. Çünkü dolgu malzemelerinin hareketli bölgelere eklenmeleri istenmeyen hissiyatlar ve görünümlere sebep olabiliyor. Bu bakımdan botoksun dinamik bölgelerde, dolgunun ise statik bölgelerde daha verimli bir sonuç sunduğunu söyleyebiliriz. Dolgu uygulamalarında genellikle çeşitli kimyasallar kullanılıyor ancak bu kimyasalların bir süre sonra vücut tarafından emilmeleri sebebiyle operasyonların tekrarlanması gerekebiliyor. Kök yağ hücrelerinin vücudun başka bir yerinden alınıp dolgu alanına taşınması yöntemi ise uzun vadeli bir çözüm sunabiliyor ancak daha maliyetli olmasıyla dikkat çekiyor.

Yani bu bilgiler ışığında söylenebilir ki, botoks ve dolgu uygulamaları birbirini tamamlayan ve aynı anda farklı bölgelerde uygulanabilecek olan estetik cerrahi uygulamalar arasındalar. Her bölgede tek bir yöntemle sonuç almak mümkün olmadığından, uzmanınızla yaptığınız görüşmeler sonucunda hangi yöntemin nerede kullanılacağına dair ortak bir karara varabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.