Dolar mı Altın mı Almalı

DOLAR MI ALTIN MI ALMALI?

Yayın Tarihi10 Ocak 2017 | EĞİTİM

Para biriktirmek isteyenlerin kendilerine sordukları soruların başında tabii ki dolar mı altın mı almalı sorusu geliyor. Zira parayı devamlı olarak Türk Lirası’nda tutmanın maalesef belli riskleri mevcut ve birikiminizin değer kaybetmesini istemiyorsanız çeşitli araçlarla paranızı garantiye almanız gerekiyor. Bu seçeneklerden bir tanesi dolar, bir tanesi ise altın ve aklınızda hangisini seçmenin daha iyi olacağına dair bir şüphe varsa, sizler için avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmeye karar verdik.

Para Biriktirmek İçin Dolar Almak

Dolar, dünyanın her yerinde geçen ve dilediğiniz her an Türk Lirası’na döndürebileceğiniz, hatta direkt alışveriş bile yapabileceğiniz bir para birimi. Dolayısıyla sıklıkla birikimlerinize başvurmanız gerekebiliyor, nakit ihtiyacınız oluyorsa dolar sizin için biçilmiş kaftan. Aynı zamanda uluslararası geçerliliğinin olması sayesinde dünyanın her yanında ödemelerinizi bir şekilde dolarla yapabiliyor, en kötü ihtimal döviz bürolarından dönüştürebiliyorsunuz. Daha uzun seneler boyunca bu konumunu da koruması bekleniyor.

Fakat doların ABD ekonomisine göbekten bağlı olması, ABD’deki ekonomik gelişmelerden sıklıkla etkilenmesine neden oluyor. Hatta ülkemizdeki ekonominin gidişatının da doları sıklıkla etkilemesi, paranızın Türk Lirası cinsinden değerinin devamlı olarak dalgalanmasına neden olabilir. Genellikle yukarı yönlü bir gidişat olsa da, doların zaman zaman beklenmedik düşüşler ortaya koyabilmesi, onu biraz daha riskli hale getiriyor.

Para Biriktirmek İçin Altın Almak

Altın ise hem az bulunurluğu hem de kötüye giden ekonomik koşullarda değer kazanması nedeniyle değerli bir metal. Bilhassa ekonominin kötüye gittiği zamanlarda birikimlerini korumak isteyenlerin altın alarak paralarınnı değerlerini korumaları, hatta arttırmaları mümkün. Bu bakımdan dolara göre genelikle daha sağlam bir duruşu olduğunu belirtmek lazım.

Ancak altın maalesef dolar kadar hızlı fiyat değişimlerine uğramıyor ve ekonomik güven ortamında değerini kaybediyor. Bu durum ise maalesef ekonomi kötüyken aldığınız altınların ekonomi iyiye gittiğinde daha değersiz olmasına neden oluyor. Ayrıca acilen paraya ihtiyaç duyduğunuzda tüm altınlarınızı dolar kadar hızlı ve sorunsuz bir şekilde bozdurmanız da imkansız. Fakat son senelerde bankaların altın hesapları sayesinde bu durum biraz daha değişiklikler göstermeye başladı.

Altın mı Dolar mı, Yoksa Euro mu?

Eğer birikmiş paranızı hızlı bir şekilde nakit yapmak, ayrıca daha çabuk inip çıkan bir para birimine yatırım yapmak isterseniz, dolar yahut euro tercih edebilirsiniz. Lakin kendinizi garantiye almak, uzun vadeli bir yatırım yapmak ve ekonomi iyi durumdayken birikimlerinizi sağlamak için altını tercih edebilirsiniz. Unutmayın, ikisini de yanlış zamanda almak size kayıplar yaşatabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.