Doğumdan Sonra Sarkan Deri Nasıl Toplanır

DOĞUMDAN SONRA SARKAN DERİ NASIL TOPLANIR?

Yayın Tarihi13 Ocak 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Doğumdan sonra sarkan deri tabii ki bilhassa göbek bölgesinde kadınların en çok şikayet ettikleri konulardan bir tanesi. Bu derinin nasıl toplanması gerektiği sorusu ise akılları kurcalamaya devam ediyor. Hamilelik döneminin ardından bebeğini ellerine alan anneler, her ne kadar ilk başta göbek veya diğer sarkan derileri konusunda çok dikkatli olmasalar da, ilerleyen zamanla birlikte bu durum giderek daha göze batar hale geliyor. Dolayısıyla gebeliğin bitmesiyle birlikte sarkan deriler hakkında neler yapabileceğinize dair bir kaç önerimiz olacak ve bunun neden gerçekleştiğini sizlere anlatacağız.

Hamilelik boyunca, içeride bulunan bebek ve iç organların oldukları yerde kalmaları, vücudun dışına doğru ilerlememeleri için bilhassa karın bölgesindeki kaslar çok daha güçlü hale gelirler. Ancak doğumun ardından bu bölgedeki kasların işinin bitmesi nedeniyle zayıflamaları, hele bir de çok kilo alındıysa, sarkmalara neden olur. Yani hem bebeğin boyutu, hem de alınan fazla kilolar bu bölgedeki kasların kendilerini salmalarıyla birlikte sarkma olarak bize geri döner.

Dolayısıyla bu sarkmaları önlemenin en etkili yollarından bir tanesi hızlı değil, sakin bir şekilde kilo vermeye başlamak ve karın bölgesindeki kasların güçlenmesi için spor yapmak. Hızlı verilen kilolarda deri sarkmaları daha çok olacağı için uzmanlar bunu pek önermiyorlar ve eğer sarkmalar göbek dışındaki bölgelerde de mevcutsa, orada bulunan kasların da kuvvetlendirilmeleri için bölgesel spor çalışmaları yapmak gerekebiliyor.

Lakin bazı annelerde bu iş spor ve diyet yaparak çözülemeyebiliyor. Özellikle ikiz veya üçüz doğuranlar, çok fazla gebelik kilosu alanlar bu durumu ortadan kaldırabilmek için estetik cerrahi işlemlerine gerek duyabiliyorlar. Karın germe ve deri germe operasyonları sayesinde gebelikten kaynaklanan sarkmaları ortadan kaldırmak ve yeniden eski görünüme kavuşmak mümkün oluyor.

Fakat sezaryen doğumlarda gerçekleşen sarkmaların normal doğumda gerçekleşenden farklı şekilde ortaya çıkmaları nedeniyle, doktorunuza bu sarkma konusunda ne yapacağınızı sormanız daha etkili olacaktır. Çünkü sezaryen olarak doğumlarda karın bölgesinin operasyonla kesilmesi ve yeniden dikilmesinden kaynaklanan cerrahi operasyonlar mevcut ve bunlar normal doğumdakinin aksine annelerin çok daha dikkatli olmalarını gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.