Doğumdan Sonra Eski Kiloya Ne Zaman Dönülür

DOĞUMDAN SONRA ESKİ KİLOYA NE ZAMAN DÖNÜLÜR?

Yayın Tarihi26 Mart 2014 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Doğum yapan pek çok kadının maalesef kiloları ile sorunları olduğu ve doğum sonrası dönemde bu kilolardan kurtulmak için çaba sarf ettiğini biliyoruz. Özellikle hamilelik döneminde çok fazla besin tüketen ve kilosuna dikkat etmeyen, ayrıca spor yahut egzersiz de yapmayan kadınların bu alınan kiloları vermekte daha da zorluk yaşadıkları biliniyor. Zira bebek karındayken pek de farkedilmeyen kilolar, doğumun ardından bir anda göz önüne seriliyorlar ve bu durum çok fazla kilo alındıysa veya hamilelikten önce çok zayıf olunduysa dikkat çekebiliyor.

Doğumun ardından ne zaman eski kilonuzu yakalayabileceğiniz ya da ne kadar kilo verebileceğiniz aslında tamamen sizin bünyenize ve sağlığınıza bağlı. Ülkemizde bazı yörelerde doğum yapan kadının kırk gün boyunca hiç bir iş yapmaması, bol bol beslenmeye devam edilmesi gibi gelenekler olması ise bu kilo verme işini iyice zorlaştırmakta, hatta kilo alınmasına neden olmaktadır.

Halbuki doğum yapan kadın, özellikle sezeryan olmayan normal doğumun ertesi günü evde ufak tefek işlere başlayabilecek, rahatlıkla oturup kalkabilecek ve küçük egzersizler yapabilecek hale gelmektedir. Bu nedenle hareket etmemek için doğumu bahane etmek her ne kadar ilk etapta çekici görünse de formunuzu korumak açısından pek de faydalı değildir. Küçük hareketlerin veya basit ısınma hareketlerinin vücudun normal yapısına kavuşmak için iyi bir adım olduğunu unutmayın.

Doğuma dair ağrılar geçtikten sonra kendinizi çok fazla yormayacak fakat etkili bir spor programı oluşturur yahut spor salonuna giderek antrenörlerden sizin için iyi bir program hazırlamasını isterseniz kilolarınızdan bir kaç ay içerisinde tamamen kurtulabilir, çalıştırdığınız kaslarınız sayesinde sarkan bölgeleriniz olduysa onları geri toplayabilirsiniz.

Tabii ki gebelik sonrasında beslenme düzeninizi de değiştirmeniz gerekiyor. Artık sizin aldığınız besinleri tüketen bir bebek olmadığı için gün içerisinde yakacağınız enerjiye göre hazırlanmış, sağlıklı bir beslenme programını beslenme uzmanlarına yahut doktorunuza danışarak oluşturabilirsiniz.

Bir an önce kilo vermek ve bir kaç ayda hemen zayıflamak sağlıklı yoldan pek de mümkün değil ancak çok kilo almadıysanız standart bir kilo verme düzeni ile gerçekleştirilebilir. Fakat hamilelikte çok kilo aldıysanız sağlığınızı kilolarınızın önünde tutmalı ve düzenli olarak kilo verdikçe spor ve sağlıklı beslenme programınızı devam ettirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.