Doğumdan Sonra Cinsel İstek Neden Azalır

DOĞUMDAN SONRA CİNSEL İSTEK NEDEN AZALIR?

Yayın Tarihi05 Nisan 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebek sahibi olmak anne ve baba adaylarının en büyük istekleri arasında ancak pek çok çift doğum sürecinin sona ermesiyle birlikte kendini bambaşka bir koşul içerisinde buluyor. Zira doğumun ardından cinsel isteğin azalmış olması, çiftler arasında zaman zaman soğukluk yaratabiliyor ve dolayısıyla doğumdan sonra cinsel istek neden azalır sorusunu doğru bir şekilde cevaplandırmak gerek. Çünkü aslında ortada olan bu sorun kadın veya erkekte bir sorun olduğunu göstermiyor ve fizyolojik olarak tamamen normal.

Doğumun ardından annenin emzirme sürecine girmesi, süt üretimi için gerekli olan prolaktin hormonunun düzeyinin artmasına neden olur ancak prolaktin hormonu östrojen hormonunu baskılayan bir hormon olduğu için emzirme süresince annenin cinsel isteği de azalır. Çünkü prolaktin biraz daha insanı pasifleştiren bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda yumurtalıkların da baskılanmasına sebep olur. Haliyle tüm kadınlar doğumdan sonraki özellikle emzirme döneminde normal zamanlardaki cinsel istek düzeylerine erişemezler. Bunu yanlış anlayan erkekler bazen eşlerinin soğukluk gösterdiğini düşünürlerken, kadınlar ise kadınlıklarının kaybolduğu kanısına kapılırlar.

Bazı kadınlarda ise doğum nedeniyle bozulmuş olan fiziksel yapı, onların cinsellikten soğumasına neden olabilir. Çünkü alınan kiloların bilhassa doğumdan sonraki ilk 6 hafta içerisinde pek verilmemesi, kadınların kendilerine olan güvenlerinin düşmesine neden olmaktadır ve bu da başarısız bir cinsel hayata sebep olmaktadır. Ayrıca östrojen hormonunun baskılanması maalesef cinsel bölgedeki ıslanmanın da azalmasına neden olarak ilişki sırasında sorunların baş göstermesine sebep olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar doğumdan 6 hafta sonra cinselliğin başlayabileceğini gösteriyor ancak bir diğer araştırma sonuçlarına göre gebelik sırasında cinsel ilişkiyi sürdürenler, gebelik bittikten sonra daha kolay bir şekilde cinsel yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Dolayısıyla gebelik süresince eşinizden uzak durmak yerine doktorunuzdan gerekli dikkat edilmesi gereken noktaları öğrendikten sonra cinsel ilişkiyi devam ettirmeniz, doğum sonrasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebeğin bakımından kaynaklanan yorgunluk da doğumdan sonraki cinsel ilişki sıklığının azalmasına neden oluyor. Geceleri bebek için uyanan anneler ve babalar, bunun getirdiği enerji kaybı nedeniyle kendilerini cinsel ilişkiye hazır hissetmiyorlar. Böyle hallerde şansı zorlamamak ve enerjik hissedilen günlere kendinizi saklamak daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.