Doğumda Bebeğin Kemiklerinin Kırılması

DOĞUMDA BEBEĞİN KEMİKLERİNİN KIRILMASI

Doğum süreci hem anne hem de bebek için bambaşka bir deneyim çünkü özellikle ilk defa bebek doğuranlar, bu eşsiz deneyimin heyecanına yenik düşerlerken, bebekler ise dünyaya gelerek bu dünyadaki ilk deneyimlerini elde edebiliyorlar. Fakat maalesef doğum süreci bazen bebekler bazen de anneler için oldukça zorlayıcı hale gelebiliyor. Doğumda bebeğin kemiklerinin kırılması da bunlardan bir tanesi ve farklı yerlerdeki kemikler doğum sırasında beklenmedik şekilde kırılabiliyorlar. Sizler için bu duruma dair neler yapılabileceğini biraz değerlendirdik.

Doğumda bebeğin bir kırılmaya ya da yaralanmaya maruz kalma riski binde beş civarındadır ve bu da pek öyle yabana atılacak bir oran değil. Doğum sırasında doktor ne kadar dikkat ederse etsin, bebeğin büyüklüğüne, rahmin genişliğine, bebeğin geliş pozisyonuna göre bazı yan etkiler ortaya çıkabiliyorlar.

Bebeklerde en çok karşılaşılan kemik kırıklarından bir tanesi köprücük kemiğinin kırılmasıdır ve bilhassa bebeğin ters geldiği durumlarda ortaya çıkar. Bebeğin çıkarılması sırasında uygun yerlerden tutmak mümkün olmadığında ortaya çıkabilen bu rahatsızlık, bebeğin kırık olan taraftaki kolunu oynatamaması ile dikkat çeker ve aradan bir hafta geçtiğinde artık ağrılı bir hal almaya başlar. Bunun yanında burun kemiğinin de kırılabildiği nadir vakalar mevcut ancak bu durum burundaki kıkırdağın yanlış pozisyonda bulunmasından kaynaklanır.

Bazı bebeklerin özellikle kalça ve omuzlarında zedelenmeler de meydana gelebilir ve bu bölgelerde şişlikler, ağrılar dikkat çeker. Lakin bu sıkıntı genellikle kendi kendine iyileşir ve herhangi bir şey yapmak gerekmez. Zaten kalça çıkığı gibi durumlara karşı doktor gerekli kontrolleri yapar ve bunun sonucunda uygun bir tedavi süreci izlenir. Bu tip kemik kırılmalarında bebeğin geleceğini etkileyecek sıkıntıların oluşması riski çok yüksek değildir.

Özellikle bebeğin büyük ve rahmin çok dar olduğu durumlarda bebeğin kafatasında da kırıklar meydana gelebilmektedir. Her ne kadar bebeklerin kafasındaki çok sayıda bıngıldak sayesinde kafa oldukça esnek olup kırılma eğiliminde olmasa da, maalesef bazı bebeklerde çöküntü şeklinde kırıklar tespit edilebilmektedir. Cerrahi olarak bu sorunun üstesinden gelmek de mümkündür.

Bu kırılma ve çıkmaların haricinde bebekte ufak tefek çizikler, kullanılan cihazların izleri ve bazı deri altı kanamalar görülebilir. Bunlara karşı neler yapılması gerektiği hususunda hekiminiz sizleri bilgilendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.