Doğum Sonrası Göbek Ne Zaman İner

DOĞUM SONRASI GÖBEK NE ZAMAN İNER?

Doğum sürecinin bebek sahibi olmak için bekleyen anneler için keyifli bir mucize olduğu ortada. Gebelik ve doğum heyecanı atlatıldığında ve anne babalar huzur içerisinde bebeklerini kucaklarına aldıklarında, ortaya bir durum çıkıyor ki bu durum çiftlerin cinsel hayatlarından kendilerine olan özsaygılarına kadar pek çok öğeyi etkileyebiliyor. Doğum sonrası kalan göbek kadınları genellikle rahatsız ediyor ve doğum sonrası göbek ne zaman iner sorusu da internette aratılan en popüler sorular arasında bulunuyor. Biz de bunun cevabını araştırdık ve nelerin karşınıza çıkacağını sıraladık.

Doğum gününe kadar karnınız devamlı olarak şişmeye devam ediyor ve doğumun ardından bebeğin oradan çıkmasıyla birlikte içeride ciddi bir boşluk kalıyor. Tüm bu süreçte cildiniz de bebeği içerisinde barındırabilmek için esnemek zorundaydı ve kendisini tekrardan eski boyutuna indirebilmesi için yaklaşık olarak 9 ay gibi bir süre geçmeli. Gebeliği boyunca 13 kilodan fazla kilo almamış annelerde bu geri dönüş biraz daha kolay olabiliyor ve ne kadar süreceği de hem genleriniz hem de hareketliliğinizle de yakından alakalı.

Dışarıda göbek bölgeniz kendi kendini toplamaya çalışırken, iç kısmınızda da rahim kaslarınız kasılarak yaklaşık olarak 2 ay boyunca rahmin toplanmasına yardımcı olur. Yani hem içeride hem de dışarıda vücudun aktif olarak kendini toplamak için gösterdiği bir çaba mevcuttur. Ancak bu çabanın hemen etki göstermesi mümkün olmadığı için bir süreliğine de olsa en azından hareketliliğinizi koruyarak vücudunuza destek olmasınız.

Doğumun ardından bebek emzirmek göbeğin giderilmesi konusunda annelere ciddi bir avantaj sağlıyor. Çünkü emziren anneler süt üretimi için yedikleri besinlerin bir kısmını süte aktarırlar ve süt üretimi için beden ciddi anlamda bir enerji de harcar. Bu nedenle emziren annelerin emzirmeyen annelere göre kilo verme anlamında bir avantajı bulunuyor denilebilir. Rahmin kasılma hareketlerinin de emzirme tarafından tetiklenmesi, emzirmeyi sadece bebek değil aynı zamanda anne için de önemli bir hale getirmektedir.

Yapılan araştırmalar egzersiz yapmanın vücudun tekrar toplanması için faydasını ortaya koysa da çok ciddi zayıflama diyetlerine girmenizi önermiyoruz. Zira diyetler hem süt kalitenizi düşüreceklerdir hem de ihtiyaç duyduğunuz besinleri almanıza engel olacaklardır. Hareketliliğinizi korumak ve doğum yaptıktan sonra 40 gün yatmak gibi eylemlerde kaçınmayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.