Doğum Sonrası Depresyonu Nedir, Nasıl Geçer

DOĞUM SONRASI DEPRESYONU NEDİR, NASIL GEÇER?

Doğum sonrası depresyonu, doğum yapmış olan 10 kadından bir tanesinde görülüyor ve bu nedenle aslında pek de nadir bir şey olmadığını bilmek gerekiyor. Ancak doğum yapmış olan ve bebeğini kucağına almış olan annelerin neden depresyona girebileceğini bilmiyorsanız, bu işin detaylarına biraz değinerek aklınızdaki sorulara bir cevap verelim.

Doğum sonrası depresyon, genellikle doğumdan sonra ortaya çıkan ve bir kaç gün devam eden hüzünlü ruh hali ile genellikle karıştırılıyor ancak ikisi farklı olgular. Doğumun hemen sonrasındaki bir kaç gün boyunca annenin hormonal düzeni bebeğin artık içinde olmaması nedeniyle bir anda değişim gösterir ve bu hormonal değişim ruh halinin biraz bozulmasına sebep olur. Yeni annelere bir kaç gün boyunca destek olmanızla birlikte bu bozukluk bir son bulur ve anne yeni hormonal düzenine uyum sağlamaya başlar.

Ancak depresyon olarak nitelendirilen doğum sonrası durum, bebeğin doğumundan sonra 2. haftadan itibaren başlar ve genelde bir iki ay devam etse de bir yıl boyunca da varlığını sürdürebilir. Herhangi bir destek ya da tedavi olmadan bir kaç ay içerisinde ortadan kalkabilen doğum sonrası depresyon, annenin bebeğine karşı ilgisiz ve düşmanca tavırlar sergilemesine neden olabilir ve haberlerde bebeğine zarar veren, hatta onu öldüren annelerin olması da tam olarak bu depresyonla yüksek oranda alakalıdır. Bu dönemde anne kendini öldürme düşüncesine kapılarak intihar girişimlerinde de bulunabilir.

Yapılan araştırmalar bu depresyonun her kadında ortaya çıkabileceğini ancak bazı durumların onu körüklemekte daha etkili olduğunu gösteriyor. Beklenmedik yakınların ölümü, planlanmamış gebelik, çoklu gebelik, önceki gebeliklerdeki depresyonlar, düşük yaşamış olmak, tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak, maddi ve manevi problemler, eşin desteğinin olmaması gibi pek çok olumsuz faktör, yeni annelerin depresyona girme ihtimalini ciddi anlamda arttırıyor.

Bebek emzirildiği için bu dönemde depresyona karşı kullanılan ilaçlar kullanılamaz ve psikoterapi yöntemiyle annenin problemlerine çözüm bulunmaya çalışılır. Bunun yanında annenin yanında bulunan kişilerin ve eşinin onun bu halini anlaması, ona destek çıkacak şekilde davranması da çok önemli. Doğum sonrası depresyonun tek ilacının zaman ve biraz destek olduğunu söyleyebiliriz. En geç 1 yıl içerisinde bu depresyon kendiliğinden sona ererek annenin normal hayatına devam etmesi de mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.