Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Doğum kontrol yöntemleri, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde ciddi bir fayda sağlıyorlar ve pek çok doğum kontrol yöntemi %99 koruma oranına çıkabiliyor. Ailevi durumu çocuk yapmaya müsait olmayanların kesinlikle es geçmemeleri gereken bu yöntemler, maalesef ülkemizde yeteri kadar bilinmiyorlar ve yüzlerce yıl öncesinden kalma geri çekilme yöntemi gibi seçenekler hala aktif olarak kullanılıyorlar. Doğum kontrol yöntemleri nelerdir diyenler için tüm popüler yöntemleri bir araya getirdik.

Prezervatif ile Doğum Kontrolü

Prezervatif yahut kondom, hatta halk arasında lastik olarak da bilinen doğum kontrol yöntemi, erkeklerin cinsel organlarına takılan prezervatif sayesinde gerçekleştiriliyor ve %95’in üzerinde bir koruyuculuğa sahip. Son senelerde üretilen bu prezervatifler, geçmiş senelerde olduğu gibi yırtılma gibi durumlarla da çok çok nadiren karşılaşıyorlar ve bu nedenle kazara gebe kalmak gibi istenmeyen durumlar da giderek daha az karşımıza çıkıyorlar. Kondomların hastalıkların geçişine de engel oldukları ve bu nedenle bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkilerde önem taşıdıkları bir gerçek.

Doğum Kontrol Hapları ile Doğum Kontrolü

Doğum kontrol hapları, kondomların aksine kadın tarafında kullanılan bir doğum kontrol yöntemi olarak karşımıza çıkıyorlar ve bu hapların içerisinde genellikle östrojen ve progesteron hormonları bulunuyor. Bu hormonlar sayesinde kadınların yumurtlama döngüsü manipüle ediliyor ve spermlerin yumurta ile buluşmaları engelleniyor. Lakin doğum kontrol haplarının doktora danışmadan kullanımı pek önerilmiyor.

Doğum kontrol haplarının etkisini yaratacak olan hormon enjeksiyonları ve cilt altı implantlar da temelde bu haplar ile aynı mantıkta çalışıyorlar ve aynı kategoride değerlendirebiliriz.

Spiral ile Doğum Kontrolü

Spiraller ülkemizde en geleneksel olarak tercih edilen yöntemler arasındalar. Rahim ağzından içeri yerleştirilen spiraller, hormonlu ve hormonsuz olarak ikiye ayrılıyorlar ve 5 yıldan 10 yıla kadar yüksek düzeyde koruma sağlıyorlar. Ancak bazı kadınlarda spirale karşı vücut tepki verebiliyor ve bu kadınlarda başka doğum kontrol yöntemlerini tercih etmek gerekiyor.

Erkek ve Kadınlarda Tüpleri Bağlatma

Erkeklerde sperm yollarının kapatılması, kadında ise fallop tüplerinin bağlanması, etkili bir doğum kontrol yöntemi ancak diğer yöntemlerin aksine geri dönüş ihtimali çok çok düşük. Bu nedenle istediği kadar çocuk sahibi olduktan sonra daha fazla çocuk istemeyen çiftlerde bu yöntemler tercih edilebiliyor.

Geri Çekme, Ertesi Gün Hapı ve Takvim Yöntemi

Boşalmadan önce erkeğin geri çekildiği ve dışarı boşaldığı geri çekme yöntemi, artık bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmüyor. Takvim yönteminde ise hesaplama yanlışlarının olabilmesi ve spermlerin rahim içinde günlerce yaşayabilmeleri sebebiyle tam bir koruma ihtimali yok. Ertesi gün hapı ise bir doğum kontrol yöntemi değil, sadece taciz ve tecavüz gibi vakalarda kadınların mağdur olmamaları için üretilmiş olan bir hap ve gebelikten koruma oranı %70’lerde gezse de kadınların hormonal dengelerini ve sağlıklarını alt üst edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.