Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

DOĞUM KONTROL HAPLARININ DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi12 Ekim 2017 | EĞİTİM

Toplumda birçok konuda karşılaşılan şehir efsanelerinden payını alan doğum kontrol hapı, günümüzde en güvenilir korunma yöntemidir. Peki asıl amacı istenmeyen gebelikleri önlemek olan bu haplar nasıl etki eder? Yararlı mıdır yoksa zararlı mı?

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Etki Eder?

Doğum kontrol hapları içerisinde bulundurduğu hormonlar ile yumurtalıkların yumurtlamasını engelleyerek gebeliği önler. Bunun yanında rahimdeki mukusu arttırarak spermlerin döl yatağına girişini zorlaştırır. Rahimin iç duvarını incelterek embriyonun yani döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını engeller. Kullanıldığı süre boyunca bu etkiler amaca ulaşır. %100’e yakın koruma oranı ile en güvenilir yöntemdir ve ilk reglden menopoza kadar kullanılabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Var Mıdır?

Kullanımın ilk aylarında düzensiz kanamalar ve lekelenmeler görülebilir. Regl kanaması azalabilir. Hafif mide bulantısı yapabilir. Bu etkilerin herhangi bir zararı görülmemiştir. Birkaç ay içinde geçecektir. Regl düzenini kesinlikle bozmaz ve doğurganlığı kalıcı olarak etkilemez. Bunların dışında kullanıma başlamanız ile birlikte gelişen rahatsızlıklar durumunda hap alımını durdurmanız ve hekime başvurmanız önerilir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Adetin ilk günü ilaç alımına başlanır. Tabletin üzerinde günler yazılmıştır ve bu şekilde takibi kolaylaşır. Her gün mümkün olduğu kadar aynı saatte olmak üzere 21 gün alınır. Son haptan birkaç günün sonra adet kanaması başlar. Bir sonraki kutuya, adet kanamasını önemsemeden 7 gün sonra başlanır. Yani 21 gün ilaç, 7 gün ara. Eğer 28 hap içeren kutulardan kullanıyorsanız ara vermeden devam etmeniz gerekir. Hap alımının unutulduğu fark edildiğinde ilk 24 saat içinde alınmalıdır. Sonrasındaki hap, alınması gereken zamanda alınmalıdır. Özetle hap 1 gün unutulduğunda ertesi gün 2 tane birden alınır. Ancak üst üste 2 kez unutulduğunda doğum kontrol güvenilirliği azalır. Ek yöntemlerle tedbir alınmalıdır.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı?

Hayır! Eski doğum kontrol hapları vücutta su tutumuna neden olduğu için yaygınlaşan şehir efsanelerinden biridir. Ayda birkaç kilo, yılda 5-10 kilo gibi büyük kilo değişikliklerinde asıl nedenler başka şeylerdir. Yeni nesil doğum kontrol haplarında ise iştah artışına neden olma ya da vücutta tuz ve su tutumu yaratma gibi etkiler görülmez.

Diğer Yararları Nelerdir?

Adet dönemini düzenler. Şiddetli adet kanamalarını ve buna bağlı oluşan kansızlığı tedavi eder. Adet öncesi görülen şişkinlik ve psikolojik gerginliği (PMS) azaltır. Adet sancılarını azaltır.

Anormal tüylenmeleri ve sivilce oluşumunu azaltır. Akne tedavisinde kullanılır.

Over kistleri ve miyomları azaltır.

Pelvik inflamatuar hastalıklara karşı korur.

İleri yaşlarda görülen osteoporoz riskini azaltır.

Genel olarak kansere yakalanma riskinde %12 azaltma görülür. Rahim kanserinde %50, bağırsak kanserinde %15, yumurtalık kanserinde %40-50 azalma görülse de meme kanseriyle güçlü bir ilişkisi bulunamamıştır. Yumurtalık ve rahim kanserinde kullanım süresiyle orantılı şekilde riskin azaldığı yapılan bilimsel çalışmalarda görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.