Doğum Kesisi Nasıl İyileşir

DOĞUM KESİSİ NASIL İYİLEŞİR?

Yayın Tarihi13 Temmuz 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Doğum kesileri, doğum sırasında kadınların vajina ile anüs bölgeleri arasında kontrolsüz yırtıkların engellenmesi amacıyla doktorlar tarafından açılıyorlar. Kontrolsüz oluşabilecek yırtıkları engellemenin yanında bebeğin daha rahat çıkması, annenin daha zahmetsizce bebeğini doğurması gibi bazı faydaları olan bu kesikler, her ne kadar dünyada her zaman bir tartışma konusu olsalar da, ülkemizde %96’lara varan oranlarda uygulanıyorlar.

Bu doğum kesileri, doğumun ardından dikiliyorlar ve dolayısıyla en az iki haftalık bir iyileşme süreci de başlamış oluyor. Her ne kadar bazı kadınlarda bu süreç biraz uzayabilse de, dikişlerin iyileşmesi için geçen sürenin iki haftadan az olmayacağını söyleyebiliriz. Uygulama esnasında kullanılan kendiliğinden eriyen dikişler sayesinde onları aldırmaya da gerek kalmıyor. Fakat yine de iyileşmenin ardından henüz emin değilseniz, cinsel ilişki konusunda doktorunuza da danışabilirsiniz.

Doğum kesilerinin iyileşmelerinin ardından, kesik yapılan bölgede çeşitli izler kalabiliyor, bunun yanında ele gelebilen bazı dokular ise hem kadınlar hem de erkekler için rahatsızlık verici bir yapıda olabiliyorlar. Dolayısıyla cinsel hayatına keyifle devam etmek ve rahatsız edici dokulardan kurtulmak isteyenler için uygulanan estetik operasyonlar, bu sorunların ortadan kalkmasını sağlıyorlar.

Genellikle doğum sonrası vajina daraltma ameliyatı ile birlikte uygulanan doğum kesisi dikiş izi operasyonu, bölgenin yeniden doğum öncesindeki görünümüne kavuşturulmasını sağlıyor ve böylece hem fiziksel hem de manevi anlamda ortaya çıkan rahatsızlıkların da çözümü gerçekleşmiş oluyor. Bu operasyonlar sırasında uygulanan estetik dikiş uygulamaları sayesinde dikişlerin ortadan kalkmalarıyla birlikte herhangi bir şekilde dikiş izi de kalmıyor.

Ancak ikinci kez doğum yapacak olan annelerin, doğumları sırasında yine kesik atılmasının gerekmesi halinde yaşanacak deformasyon, yeniden operasyonun uygulanmasını gerektirecektir. Bunun yanında, vajina daraltma operasyonu da geçirdiyseniz, ikinci doğumun ardından yeniden vajinanızın genişlemesi mümkün olacaktır ve operasyon ihtiyacı baş gösterebilecektir.

Doğum kesilerinde olduğu gibi bir kaç haftalık bir iyileşme süreci bulunan dikiş izi düzeltme operasyonu, doğum kesilerinin sıklıkla tartışıldığı bu dönemde sizi rahatsız eden ek doku ve izlerden kurtulmanız için en uygun seçeneği sunuyor denilebilir. Uzmanınıza bu konuda danışarak daha detaylı bilgileri de alarak bir yol haritası oluşturmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.