Doğum İzni Nasıl Hesaplanır ve Alınır

DOĞUM İZNİ NASIL ALINIR VE HESAPLANIR?

Yayın Tarihi31 Ağustos 2014 | EĞİTİM

Doğum izni tüm anne adaylarının ve yeni annelerin merak ettikleri konular arasında yer almakta ancak maalesef işverenlerine bu konuda danışmaktan da büyük oranda çekinmeleri bu hakkın yeteri kadar kullanılamamasına neden oluyor. Halbuki doğum izni her annenin çocuğuna gereken ilgiyi gösterebilmesi için en önemli noktalardan birisi ve kesinlikle bu haktan feragat etmemek gerekiyor. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda doğum iznine dair tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Doğum izni toplamda on altı hafta olarak kullanılabilmektedir ve bunun sekiz haftası doğum öncesinde, sekiz haftası ise doğumdan sonra maaştan herhangi bir kesinti olmaksızın kullanılabilmektedir. Lakin doğum öncesi olan izin bölümünü üç haftaya kadar indirmek mümkündür ve buradan kazanılan vakit doğumdan sonrasında değerlendirilebilir. Ancak doğumdan önce hiç izin kullanmamak yasal olarak mümkün değildir ve üç haftalık iznin mutlaka kullanılması gerekir.

Eğer çocuğunuzun bakımını üstlenmek isterseniz sekiz haftanızı bitirdikten sonra bir altı ay daha izin kullanabilirsiniz ancak bu kısımda maaş almanız mümkün değil. Fakat işvereniniz doğum izninden dolayı sizi işten çıkarmaya kalkarsa bu konuda mahkemelere başvurma hakkınız da mevcut.

Doğum iznini işverene sunabilmek ve yasal olarak bu izni alabilmek için doktorunuzdan doğumun tahmini zamanına dair bir rapor almanız yerinde olacaktır. Zira bu rapor izninizi yasal zemine oturtmak ve herhangi bir sorun durumunda yetkili mercilere başvurmak için sahip olunması gerekenler arasında yer almaktadır.

Bunun yuanında hamile kadınların çalışma şartlarında iyileşme talep edebilmeleri de yasalar sayesinde garanti altına alınmıştır. Zira bazı hamileliklerin diğerlerine göre daha zor geçmesi gibi durumlarda alınacak doktor raporları sayesinde işbaşı saatlerinin değiştirilmesinden tutun da iş türünün değiştirilmesi, masa başı işlere geçilmesi gibi tüm olanaklar yasal olarak mümkün kılınmıştır.

Hamilelikten dolayı işten çıkarıldığınızı düşünüyorsanız ancak iş yeriniz farklı bir sebep öne sürdüyse, bu konuda bilgisi olan diğer iş arkadaşlarınızı şahit olarak göstermeniz mümkün. Durum mahkemeye taşınır ve kanıtlarınız yeterli bulunursa işe iadeniz talep edilmektedir ancak işveren işe iadeyi kabul etmezse size sekiz aya kadar maaş vermekle yükümlüdür. Fakat hamileliğin işten çıkarma sebebi olduğunu kanıtlamak için bir arkadaşınızın da konuşmalar sırasında yanınızda olması iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.