Doğum Çatlakları Estetiği

DOĞUM ÇATLAKLARI ESTETİĞİ

Yayın Tarihi24 Mayıs 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Deri çatlakları sadece doğum sırasında ortaya çıkan bozukluklar değiller ancak hamilelik döneminde karın bölgesinde yaşanan ciddi genişleme, doğum çatlakları olarak adlandırılan özel bir çatlak türünün ortaya çıkmasına sebep oluyor. Normalde olmadığı kadar genişlemek zorunda kalan karın derisi, bu genişleme sonucunda bilhassa üst ve orta deri tabakalarında hasara uğruyor ve neticesinde doğumun ardından çatlak çatlak olan bir görünüm bizleri bekliyor. Ancak doğum çatlakları estetiği sayesinde bu çatlakların etkilerini minimuma indirmek mümkün. Özellikle derisinin esnekliği düşük olanların bu çatlaklara yakalanma riskleri çok daha yüksek.

Dermoterapi ile Çözüm

Dermoterapi tedavisinde, çatlakların olduğu bölgelerde yüzlerce küçük delik buna özel bir cihaz ile açılmaktadır ve bu küçük deliklerden kök hücreler, büyüme faktörleri ve diğer cildin gelişimini destekleyici maddeler derinin orta tabakasına gönderilmektedirler. Bu uygulamanın temel hedefi hücrelerin kendilerini yenileme kabiliyetlerini arttırmaktır ve böylece çatlak görünümler tamamen geçmese bile ciddi oranda iyileşmektedirler.

Zengin Plazma ile Çözüm

Mezoterapi iğneleri ile hastanın kendi kan serumunun cilde enjekte edildiği bu çözüm, dermoterapi ile aşağı yukarı aynı prensiplere sahiptir ancak lazer tedavisi ile desteklenmesi çok daha iyi sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır. Hastanın çatlaklarının durumuna göre birden fazla seans uygulanması da gerekebilir.

Fraksiyonel Lazer ile Çözüm

Son teknoloji çözümlerden birisi olan bu uygulama, cildin alt tabakasına kadar inebilen bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir ve bu bölgelerdeki kolajen üretimi tetiklenerek çatlakların görünmesine sebep olan epidermis eksikliği giderilir. Çatlaklar üzerine uygulanan bu lazer, çatlak bölgelerde çok küçük yaralar ortaya çıkarır ve bu yaraları tedavi etmek isteyen cilt, tekrar üretime geçer. Özellikle beyaz tenli hastalarda etken olan bu çözüm, yüzde elliye varan oranlarda iyileşme sağlayabilmektedir.

Boya Lazeri ile Çözüm

Yeni ortaya çıkmış olan çatlaklar üzerinde etkili olan bu çözüm, genelde kırmızı görünüme sahip olan çatlaklarda daha iyi sonuçlar verebilmekte, ayrıca koyu tenli hastalarda uygulanması pek önerilmemektedir. Zira koyu deri üzerine uygulandığında lekelere sebebiyet verebilen bu uygulama, diğer çözümler kadar sıklıkla uygulanmamakta ve sadece tek bir çatlak tipine karşı etki etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.