Doğru Alışveriş Nasıl Yapılır

DOĞRU ALIŞVERİŞ NASIL YAPILIR?

Alışveriş yapmayı hepimiz çok seviyoruz ve genellikle AVM’lere gittiğimizde biraz kendimizi kaybedebiliyoruz. Fakat aslında kişisel harcamalarımızı bu kadar bilinçsiz bir şekilde yapmak, maalesef ay sonunda oldukça üzülmemize neden olabiliyor. Dolayısıyla doğru alışveriş nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek, bizleri pek çok kötü durumdan korumaya da yardımcı olacaktır. Lafı çok uzatmadan hemen ana başlıklarımızla devam edelim.

İhtiyaçları Listelemek

Alışveriş yapmaya çıkacağınız zaman ilk önce oturup güzel bir liste hazırlamalı, ardından bu liste içerisinden yeniden bir filtreleme yaparak hepsine ihtiyacınız olup olmadığını kararlaştırmalısınız. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde, karşınıza o kadar çok sizi satın almaya iten ürün ve reklam çıkacak ki, hedefe odaklı olmazsanız maalesef bu tuzaklara kapılma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bir liste, sizi hedefe odaklılık konusunda motive edecektir ancak yine de çok sağa sola bakmayın!

Kampanya ve İndirim Takibi

Eğer bir şeye ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz, onu almak için hemen yola koyulmayın. Her ne kadar gıda, temizlik maddeleri gibi ihtiyaçlar genellikle acil olsalar da, giyim ve makyaj malzemeleri gibi ihtiyaçlar biraz daha opsiyonel olabiliyorlar. İnternetteki pek çok kampanya ve indirim takibi sitesini kullanarak acil olmayan ihtiyaçların indirime girdikleri zamanları kollayabilir, pek çok ürünü yarı fiyatına dahi alabilirsiniz.

Kart Kullanmayı Bırakın

Kredi kartları yanınızda yüklü miktarda nakit taşımak zorunda olmaktan sizi kurtarıyor ancak kendi bütçenizin farkına varmanıza da engel oluyor. Dolayısıyla harcamalarınızın kontrolünü elinizde tutabilmek ve ayrıca bu harcamaların aslında ne kadar büyük bir bedel tuttuğunun farkına varabilmek için, daima yanınızda nakit ile alışveriş yapmaya çalışın ve çok gerekli haller haricinde kredi kartınızı kullanmayın.

Fiyat Kalite Performansı

Bir ürünün fiyatı ile kalitesi arasında mantıklı bir ilişki kurmak zorundasınız. Bazı ürünlerin kalitesi diğerlerinden iki kat daha fazla olabilir, ancak bu ürünlerin fiyatları dört kat daha fazla olabilir. Dolayısıyla aslında bu noktada fiyat ile kalite arasındaki dengesizlik bizim bütçemizden yaptığımız bir zarar anlamına geliyor. Kaliteli ürünleri ararken ipin ucunu kaçırmayın ve ortak bir fiyat kalite performansı bulmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.