Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRMENİN YOLLARI

Yayın Tarihi14 Mart 2017 | EĞİTİM

Doğalgaz faturaları maalesef kış aylarında pek çok tüketicinin belini büken harcamalar arasında yer alıyor ve ısınmanın bir yaşam gerekliliği olduğunu dikkate alırsak, doğalgazdaki bu pahalılığın hayat kalitemizi düşürdüğünü bile söyleyebiliriz. Ancak maalesef bir şekilde tasarruf yapmamız ve hayatımızı devam ettirmemiz gerektiği için, doğalgaz faturasını düşürmenin yolları hakkında sizlere bir kaç öneride bulunmaya karar verdik.

Odaların Kapılarını Kapalı Tutun

Eğer doğalgazın ısıttığı odalardaki sıcaklık biraz da diğer odalara geçsin ve onlar da ılısın diye düşünüyorsanız, bu düşüncenizden vazgeçin. Zira bu yöntemle hem sıcak odaların soğumasına neden oluyorsunuz hem de soğuk odalarda bulunan nemin de sıcak odaya geçmesini sağlıyorsunuz. Nem ise sıcağı daha sıcak hissettirir ancak soğuğu da daha soğuk hissettirir. Isıtmak istediğiniz odadaki radyatörü açmak çok daha ucuza ısınmanızı sağlayacaktır.

Tesisatın Bakımını Gerçekleştirin

Doğalgazın kalorifer tesisatı zaman zaman hava yapar ve bu hava da radyatörlerin yeterince ısıyı ortama salmasına engel olur. Dolayısıyla en azından ayda bir olacak şekilde radyatörlerinizin havasını alarak en yüksek ısıyı salmalarına yardımcı olun. Bunun için size bir hava boşaltma anahtarının verilmiş olması gerekiyor.

Radyatörün Etrafını Boş Tutun

Eğer radyatörünüzün önünde perde varsa, etrafı mobilyalarla çevriliyse ve bir şekilde her yanını kapattıysanız, odanız çok geç ısınacaktır. Bunun önüne geçmek ve odanın havasını kolayca ısıtabilmek için radyatörü elinizden geldiğince boş şekilde bırakın. Diğer eşyalar radyatörden gelen ısıyı emdikleri için odanın ısınmasına engel olacaklardır.

Evinizi İzole Edin

Çift camlı pencereler, kapı ve pencerelere takılacak izolasyon bantları gibi uygulamalar, evinizin iç ısısının korunmasına yardımcı olacaktır ve böylece kombiyi daha az açarak daha fazla ısınmak mümkün hale gelecektir. Yapılan araştırmalar, pek çok evin yüksek ısınma masraflarının kötü izolasyondan kaynaklandığını göstermektedir.

Isınmayı Abartmayın

Bazı tüketiciler maalesef gereksiz sıcaklıklara erişmek istedikleri için yakıt masraflarını abartabiliyorlar. Yapılan araştırmalar, tek bir derecelik düşüşün bile yüzde 10’lara varan yakıt tasarrufu gerçekleştirebildiğini göstermektedir. Bunun yanında çok yüksek sıcaklıklar kış vakti hasta olmanızı da kolaylaştırmaktadır. Tatlı bir sıcaklık faturalarınızın düşmesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.