Dişleri Güçlendirmek İçin Gıdalar

DİŞLERİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN GIDALAR

Dişlerimiz yemekten tutun da gülümsememiz ve konuşmamıza kadar hayatımızı etkiliyorlar ve bu nedenle onları en sağlıklı şekilde tutabilmek hepimizin hedefi olmalı. Lakin ilerleyen yaşlarla birlikte dişler de diğer kemiklerimiz gibi zayıflama eğilimine giriyorlar ve bu eğilimden onları kurtarabilmek için doğru bir beslenme rejimi takip etmemiz gerekiyor. Dişleri güçlendirmek için gıdalar arayanlara hangi tercihlerde bulunmaları gerektiğinden biraz bahsedeceğiz.

Tahmin edebileceğiniz gibi süt ürünleri dişlerin yapısının korunmasında azami önem arzediyorlar. Zira bu ürünlerde, özellikle de peynirde bulunan kalsiyum, protein ve fosfor içerikleri, dişlerin güçlenerek zarar görmesini engelliyor. Hem plakların oluşumunu engelleyen hem de diş minesinin parlamasına katkıda bulunan süt ürünleri, farklı formlarda tüketilebildikleri için sevdiğiniz şekilde onları hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Şeker tüketmeyi hepimiz seviyoruz ve şekerli ürünlerin verdikleri o güzel his maalesef dişlerimize de o kadar büyük bir zarar veriyor. Dolayısıyla dişlerimizi çürüten bakterilerin gelişmesine imkan vermemek için şeker tüketmeye bir son vermemiz gerekiyor. Fakat şeker yerine kullanabileceğiniz en güzel besin kuru üzüm denilebilir. İçerisindeki doğal şeker, diğer şeker türleri ve şuruplar gibi diş çürüklerine sebep olmuyor ve bu sayede şeker ihtiyacınız için doğal bir kaynak haline gelebiliyor.

Dişlerimizin çürüklerden korunmaları ve bakterilerden arınmaları için yeşil çayın katkısı da yadsınamaz. Zira yeşil çayda bulunan katesin adlı özel bir madde, dişlerde bulunan bakterilere karşı savaşıyor ve bakteriler ortadan kalktıklarında herhangi bir çürük ya da leke oluşumuyla karşılaşmak da mümkün olmuyor.

Kuru yemişler ise bol yağlı olmalarından dolayı diş üzerinde ciddi bir koruma tabakası oluşturabiliyorlar. Fakat bu yağdan faydalanmak için onları tüketirken, aşırı tüketimden kaçınmalısınız. Çünkü kuruyemişleri aşırı miktarda tüketmek maalesef kilo sorunlarına yol açabiliyor ve fazla kilolar da genel sağlığımızı tehlikeye sokuyorlar. Gün içinde arada bir ağıza bir iki kuruyemiş atmak yeteri kadar koruma sağlayacaktır.

Sakız çiğnemek genellikle zararlı olarak görülür ancak şekersiz sakızlar tam tersi şekilde dişlerimizin korunmasında ciddi bir katkı sağlıyorlar. İçlerindeki mineraller dişleri beslerken, dişlerimizde biriken bakteri ve diğer zararlı besin artıkları ise sakızla birlikte gidiyorlar. Tabii ki bunun için sakızı arada bir değiştirmek gerekiyor. Tükürük salgısının artması ise bakterilerle savaşta ek bir destek sağlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.