Dişleri Güçlendiren Besinler Nelerdir

DİŞLERİ GÜÇLENDİREN BESİNLER NELERDİR?

Yayın Tarihi15 Şubat 2016 | BESLENME

Dişlerimizi bir ömür kullandığımızı ve onları herhangi bir sorundan dolayı değiştirmenin binlerce liralık maliyeti olduğunu dikkate alırsak, dişleri korumanın onları tamir etmeye çalışmaktan çok daha kolay olduğunu siz de farkedeceksiniz. Bunu yapmak içinse dişleri güçlendiren besinler nelerdir sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Dişlerimizi her gün en az iki defa fırçalamak ve diş ipiyle de aralarını temizlemek tabii ki onların sağlıklı kalabilmesi için çok önemli fakat bir yandan da onları güçlendirecek şeyleri unutmamalısınız. Aksi taktirde her gün dişlerini üç defa fırçaladığı halde yine de çürüklerle karşılaşan kadın ve erkeklerin yaşadıkları sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Diş etlerini korumak isteyenlerin başvurmaları gereken en önemli besinlerden bir tanesi yeşil çay. Zira dişlerimizin diş eti içerisine gömülü olmaları nedeniyle dişlerin sağlığı üzerinde önemli etkileri mevcut. Yeşil çayın içerisinde bulunan maddeler, hem diş ve etlere yerleşen bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayabiliyorlar hem de dişeti kanamalarına karşı aktif koruma sağlıyorlar. Yapılan araştırmalar, sağlıklı dişler elde edebilmek için ilk önce diş etlerine uygun bakımın gerçekleştirilmesi gerektiğini gösteriyorlar.

Sakız çiğnemek de diş sağlığının korunması için tercih edilebilecek yollar arasında. Lakin kesinlikle ve kesinlikle şekersiz sakız çiğnemeniz gerekiyor ve bütün gün ağzınızda sakızla dolaşmak yerine gün içerisinde bir kaç saat boyunca çiğnemeli ve ardından çöpe atmalısınız. Bir defa çiğnediğiniz sakızı bir kenara koyarak ertesi gün onu tekrar çiğnemeye çalışmamanızı öneriyoruz. Özellikle tükürük salgısı az olanlar, dişlerin koruyucusu olan tükürüğü arttırabilmek için de sakız çiğnemeye başlayabilirler.

Süt ve süt ürünlerini tüketmenin dişler için ne kadar iyi olduğunu biliyoruz. Ancak direkt olarak süt içmek yerine peynir, yoğurt gibi süt ürünlerini tüketerek bu işi dişleriniz için daha da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Zira süt ürünleri insan vücudu tarafından çok daha kolay bir şekilde sindirilebiliyor, böylece kalsiyum, fosfor ve diğer faydalı maddelere erişmek sorun olmaktan çıkıyor. Bu maddelerin dişlerin yapısını ciddi oranda güçlendirdiğini unutmamak gerek.

İlla ki şekerli bir şeyler yemek istiyorsanız, kuru üzümden faydalanmayı da unutmayın. Yapay şekerlendirmeler dişler için olduğu kadar vücut için de zararlılar ancak doğal bir şekere sahip olan kuru üzüm, dişlerde bakteri oluşumunun önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.