Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi12 Şubat 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Halk arasında diş taşı olarak bilinen ve tartar olarak da adlandırılan rahatsızlık, her ne kadar ilk bakışta sadece kozmetik bir kusur gibi görünse de, aslında diş ve ağız sağlığı için de büyük bir tehdit oluşturuyor. Dişlerine değer verenler ise diş taşı nasıl temizlenir sorusunun cevabını arıyor ve dişlerinin yeniden eski güzel haline dönmesini istiyorlar. Ancak diş taşlarını evde kendi imkanlarınızla temizlemenin neredeyse olanaksız olduğunu ve bu nedenle en baştan oluşumlarını engellemeniz gerektiğini de belirtelim.

Zira diş taşlarının inorganik ve organik malzemelerden oluşan, sert, yapışkan ve bakterili yapısı, taşların dişlere veya diş etlerine muazzam bir güçle yapışmasına neden olmaktadır. Bu taşların bulundukları yerlerden çıkarılmaları içinse diş hekimlerinin sahip oldukları detartraj malzemelerine ve kabiliyete ihtiyaç duyulmaktadır.

Diş taşı temizliğinde kullanılan ultrasonik cihazlar, diş yüzeyindeki taşın dişe veya etlere zarar vermeden alınmasına yardımcı olmaktadırlar ve böylece taşların gevşetilip yumuşatılarak çıkarılması mümkün olmaktadır. Bu işlemin hali hazırda altı aylık hekim kontrollerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor ancak hangimiz düzenli olarak diş doktoruna gidiyoruz sorusu da tabii ki bu noktada akılları kurcalıyor. Eğer imkanınız varsa altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret ederek düzenli diş taşı temizliği yapabilirsiniz.

Diş taşı temizliği esnasında diş etlerinde bulunan sağlıksız bölgeler de alınabilmekte, böylece ilerleyen medikal rahatsızlıklar önlenebilmekte ya da tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak size uygulanacak olan işlemin nasıl olacağı siz ve doktorunuz arasında olduğu için her hastada kesinlikle şu yöntemler kullanılacaktır demek de imkansız.

Bu zahmetlere katlanmamak için diş taşlarının oluşumunu önlemek onları ortadan kaldırmaktan çok daha önemli. Her yemekten sonra dişlerinizi tartar önleyici diş macunları kullanarak fırçalamak, tartar oluşumuna engel olacağı için alabileceğiniz en etkili önlem. Ancak diş fırçalamanın yanında beslenme düzeninizi daha iyi bir hale getirmek de çok önemli.

Bol bol şekerli ve yumuşak şeyler tüketenlerde diş taşı oluşumunun çok hızlandığı uzmanlar tarafından tespit edilmiş durumda. Dolayısıyla mümkün olduğunca şekerlemelerden uzak durmalı, ayrıca karbonhidrat alımınıza da bir sınırlama getirmelisiniz. Fast-food besinler, kola, sigara, alkol gibi alışkanlıklar da maalesef diş taşı oluşumunu hızlandıran etmenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.