Dış Gebelik Neden Olur

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik maalesef çocuk sahibi olmak isteyen anne baba adaylarının karşılaştıkları en yıkıcı rahatsızlıklardan bir tanesi ve her yüz gebelikte bir rastlanması ise aslında ne kadar yaygın bir fenomen olduğunu ortaya koyuyor. Dış gebelik nedir ve neden olur sorusunu kendine soranlar için biz de cevaplarımızı hazırladık.

Normal bir gebelikte, anne adayının yumurtası ile baba adayının spermi, fallop tüpleri denilen tüplerin içerisinde karşı karşıya gelir ve döllenme bu tüp içerisinde gerçekleşir. Fakat döllenmenin ardından ortaya çıkan embriyonun normalde tüplerden aşağı inerek rahme gelmesi ve rahme yapışarak artık gebeliği tam anlamıyla başlatması beklenir. Lakin dış gebelik vakalarında embriyo rahme inmez ve hayatını fallop tüpü içerisinde devam ettirir. Rahmin aksine dar ve ince bir yapıya sahip olan fallop tüpleri, ilk aylarda bebeği taşıyabilme kapasitesine sahiplerdir ancak ilerleyen dönemlerde bebeğin boyutunun artması ile birlikte tüplerin yırtılması kesin bir hale gelir.

Fallop tüplerindeki yırtılma ise hem annenin hem de bebeğin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanır. Ancak zamanında müdahale ile birlikte bebeğin alınması, annenin hayatını kurtarmaktadır fakat çocuğun kurtarılması maalesef neredeyse hiç bir zaman mümkün değildir. Bu nedenle dış gebelik vakalarında daima çocuk hayatını kaybeder çünkü işlem yapılmazsa çocuk zaten yine hayatını kaybedecektir ve bu nedenle oradan alınması gerekmektedir.

Bazı vakalarda bebeğin daha büyümeden ölmesi, bazılarında ise kendiliğinden rahme ilerleyebilmesi mümkün olmaktadır ve bu durumda annenin hayatına herhangi bir risk oluşmamaktadır lakin bu tip istisnai durumların çok nadiren gerçekleşmesi sebebiyle uzmanlar bebeğin alınması konusunda ısrarcı olmaktadırlar.

Dış gebeliğin temel sebepleri arasında fallop tüplerindeki yapışıklıklar bulunmaktadır ve bu yapışıklıklar genetik olabilecekleri gibi çeşitli ameliyatlar ve hatta tüpleri bağlatma ve geri açma sebebiyle de gerçekleşebiliyorlar. Yapışıklık olan tüpler ise embriyonun ilerlemesine izin vermedikleri için gebelik dış gebelik olarak kalıyor.

Dış gebeliğin en büyük belirtileri arasında omuz ağrıları, vajina kanamaları, karnın alt bölgesinde ağrılar ve baygınlık duygusu yer almaktadır. Kesin tanı ise doktorun ultrason incelemeleri neticesinde konulabilmektedir. Gebeliğinizin nasıl sürdürüleceğine dair son karar ise doktorunuzun olacaktır ve onunla bu konuda iletişim içerisinde kalmanız hayati riskler almanıza engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.