Diş Estetiği Nedir

DİŞ ESTETİĞİ NEDİR?

Yayın Tarihi28 Eylül 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Diş estetiği nedir diyenler aslında hayatlarının bir bölümünde illa ki diş estetiğinin nimetlerinden faydalanmış kişilerdir diyebiliriz. Geçmişte diş beyazlatma, diş teli takma, porselen diş yaptırma ve hatta çürüklere dolgu yapma işlemlerinin gerçekleşmesine izin verdiyseniz, ucundan kıyısından diş estetiğine giriş yapmışsınız demektir. Dişlerimizin estetik anlamda bize en uygun hale getirilmesi için gösterilen medikal çabaya diş estetiği deniliyor ve günümüzde neredeyse her diş hekimi bu işe özen gösteriyor ve gerekli ekipmanlara da sahip.

Geçmiş senelerde kullanılan kompozit malzemeler ve porselenler, günümüzdekiler kadar dayanıklı değillerdi ve bu nedenle gerçekleştirilen uygulamaların ömrü de pek o kadar uzun olmuyordu. Artık 15 yıla kadar dayanabilen malzemelerin kullanılması sayesinde daha uzun vadeli çözümler elde etmek de mümkün hale geliyor.

Diş estetiği günümüzde gülüş tasarımı ile ortak bir şekilde uygulanabiliyor. Böylelikle güldüğünüz zaman nasıl görüneceğiniz ilk olarak bilgisayar ortamında canlandırılıyor, ardından o gülüşü sağlayabilmeniz için gerekli işlemlere başlanıyor. Bu işlemler arasında en sık uygulananlar aşağıdaki şekilde sıralanıyorlar:

  • Diş beyazlatma
  • Diş kırıklarının onarılması
  • Diş teli takılması
  • Çürüklerin tedavi edilmesi
  • Diş boşluklarının azaltılması
  • Çene sorunlarının çözülmesi
  • Dudak ve ağızda estetik operasyonlar

Diş estetiği uygulaması diğer estetik dallarıyla da bağlantılı olduğu için aynı anda bir kaç uzmanın görüşü ve deneyimi de gerekli olabilmektedir. Dişlerinizle ilgili konularda gülüş tasarımınızı diş hekiminiz gerçekleştirirken, çene kemikleri ve dudak, ağız operasyonları gibi konularda diğer estetik uzmanların da deneyimine gerek duyulabilmektedir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, yapılan işlemlerin hiç birinin ömürlük olmadığıdır ve belli bir sene sonra yeniden operasyona ihtiyaç duyulabileceğidir. Her ne kadar yaşı 70’in üzerinde olan kişilerde artık diş estetiği işlemleri ömürlük olabilse de, genç vakalarda on – on beş yılda bir yeniden bir diş düzenlemesi gerekebileceği akıldan çıkmamalıdır.

Bilhassa diş beyazlatma gibi operasyonların ardından dişlerin bakımına da dikkat etmek gerekiyor. Genç yaşlarda oluşmuş olan sarı lekelerin temizlenmesinin ardından ilerleyen yaşlarda tekrar lekeler oluşursa, bunları temizlemek ciddi bir efor gerektirmektedir. Zira yaşlılıkta ortaya çıkan lekelerin temizlenmesi gençlikte oluşanlar kadar kolay değildir ve yeterli etkiyi vermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.