Detoks Yalan mı

DETOKS YALAN MI?

Detoks son senelerin en popüler konuları arasında ve bu popülerliğini de pek kaybedecek gibi görünmüyor. Vücudumuzdaki toksinlerin atılabilmeleri ve tertemiz bir bedenle hayatımıza devam edebilmemiz iddiası ile yola çıkan detoks uzmanları, belli dönemlerde sadece belli gıdalar ile sınırlanmamızı öneriyorlar ve bunun için piyasaya sürülmüş detoks tabletleri bile var. Ancak uzmanların detoks yalan mı sorusunu kendilerine sormaları ile birlikte çok sayıda farklı araştırma sonucu da ortaya çıkmış durumda.

Pek çok sözde detoks uzmanı, vücuttaki toksinlerin neler olduğunu ve neden atılmaları gerektiğini pek de teknik detaylara girmeden, biraz pazarlamacı edasıyla aktarıyor ancak yapılan araştırmalar, vücuttan belli bir süre içerisinde atılması gereken toksinlerin varolmadığını gösteriyorlar. Vücudumuz devamlı olarak bir süzme ve temizleme mekanizması ile çalışmaktadır ve böbrekler, karaciğer, bağırsaklar, akciğerler gibi pek çok organımız, hali hazırda atılması gereken maddelerin atılmasını sağlamaktadırlar. Yani bedende toksik maddeler saklanmıyorlar ve bu nedenle herhangi bir şekilde depolanmış toksinleri atmak da gerekmiyor.

Uzmanlar zaten böylesi bir toksin depolanmasının var olması halinde tıbbi müdahalenin bunun tek çaresi olduğunu aktarıyorlar. Zira vücudumuzun kendi gösterdiği efor, toksinlerden kurtulması için yeterli ve günler boyunca yetersiz bir şekilde beslenmenin buna hiç bir katkısı yok. Uzun detoks programlarında bireylerin halsizlik, açlık, yorgunluk, uykusuzluk ve stres gibi belirtiler göstermeleri de aslında detoksun pek de sanıldığı kadar matah bir şey olmadığını gösteriyor.

Ancak bedenimizdeki uzaklaştırılması gereken maddeleri vücut dışına çıkarabilmek için tek yapmamız gereken sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak. Hayvansal ve bitkisel ürünlerin çeşitli ve bir denge halinde tüketilmesi durumunda zaten tüm metabolizmamız olması gerektiği gibi çalışıyor ve dolayısıyla ekstra bir şey yapmaya da gerek kalmıyor.

Bağırsakları temizlediği iddia edilen tabletlerin ise dışkı ile tepkimeye girerek onu plastiğimsi bir yapıya bürüdüğü, böylelikle bireylerin tabletlerin gerçekten bir işe yaradığı algısına kapılmalarının sağlandığı da belirtiliyor. Ayak altlarına yerleştirilen detoks pedleri ise vücudun salgıladığı ter ile tepkimeye girerek renk değiştiriyorlar ve böylece bireyleri ayaklardan toksinlerin çıktığına inandırıyorlar.

Yani tüm organ ve fonksiyonlarınız sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa detoks yalanına başvurmanıza gerek yok, zira zaten devamlı olarak aldığınız toksinler vücut tarafından savuşturuluyor ve metabolize ediliyorlar. Lakin sağlıklı beslenerek aldığınız toksinleri düşürebilir, böylece vücudun daha kolay bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.