Derin Dondurucuya Neler Konmaz

DERİN DONDURUCUYA NELER KONMAZ?

Derin dondurucuya neler konmaz sorusunu pek kimse kendine sormuyor ve bu nedenle aslında olmaması gereken şeylerin derin dondurucu veya buzdolabının buzluk kısmına konduğunu görebiliyoruz. Halbuki bazı gıdalar donduruldukları zaman tüm özelliklerini kaybediyorlar ve bu nedenle kesinlikle dondurulmaktan uzak tutulmalılar. Sizler için bunları kısaca bir sıraladık.

Öncelikle süt ve süt ürünleri ile başlayalım. Bu ürünler buzlukta oldukça uzun bir süre dayanıyorlar ancak maalesef çözdürdüğünüz anda eski şekillerinden hiç bir şeyin kalmadığını fark edeceksiniz. Dolayısıyla onları bu halde saklamak pek de mantıklı olmuyor. Ancak süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri başka yemek ve tatlıların içerisinde kullanacaksanız dondurabilirsiniz çünkü diğer malzemeler ile karışıp gittiklerinde form bozukluğu dikkat çekmiyor. Lakin doğrudan tüketmek için pek de mantıklı tercihler değiller.

Yumurta ve patates de dondurucudan uzak kalması gerekenler arasındalar çünkü bu ürünlerin bol miktarda sulu içerikleri olduğu için, buzlukta su molekülleri genleşiyorlar ve yumurtalar çatlıyor, patatesin ise şekli bozuluyor ve tüketilemez hale geliyor. Bol su içeren tüm katı ürünlerde bu kural geçerli. İlla ki yumurtayı buzlukta saklamak istiyorsanız onu kırın ve biraz tuz ekleyip karıştırdıktan sonra bu şekilde buzluğa atın. İki yumurtalık setler hazırlarsanız kullanmanız daha kolay olacaktır ancak bu yumurtadan omlet yapmak imkansız, pasta ve keklere koymanız daha mantıklı.

Pek çok sebze ve meyve, henüz taze haldeyken dondurulduğu zaman su içeriğini kaybediyor ve artık tüketilemez hale geliyor. Suyun donmasından kaynaklanan şekil bozuklukları bunlar için de geçerli. Hatta bazı gıdalar çözüldükleri anda renkleri bile değişiyor. İlla ki pasta gibi şeylerin içerisinde kullanacaksanız dikkat çekmezler ancak taze olarak tüketilmeleri çok daha iyi olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler de buzlukta pek dayanmayanlar arasındalar. Bu ürünlerin renkleri, aromaları, yapıları hemen bozuluyor. Bu yüzden onları buzdolabının alt kısmında kağıt havlulara sardıktan sonra yaprak yaprak saklamak en mantıklısı. En azından böylece hem daha uzun dayanıyorlar hem de tatlarında bozulma olmuyor.

Et ürünleri buzluk için ideal ürünler ancak onların da saklanma süreleri olduğunu unutmamalısınız. Pek çok kişi bir yıla kadar etleri derin dondurucuda saklıyor ancak en geç altı ayda bir ürünlerin tüketilmeleri gerekli. Et bozulmuyor gibi görünse de aslında buzluk içerisinde de bozulmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.