Depresyonda Ne Yemeli

DEPRESYONDA NE YEMELİ?

Yayın Tarihi07 Kasım 2013 | BESLENME

Kadınların hem hormonal hem de zihinsel açıdan erkeklerden farklı olmaları onları biraz daha hassas ve düşünceli yapıyor ancak bu durum moral bozuklukları, depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklara da bir zemin hazırlıyor. Dolayısıyla erkeklerin aksine, kadınların depresyon gibi ciddi rahatsızlıklara kapılmaları riski çok daha fazla ve bu durum günlük hayatı etkileyebilecek hale çok hızlı bir şekilde geliyor. Depresyon sırasında pek çok kadının kendini yemeye verdiği görülmüştür ancak bu durum, hastalık sırasında giderek daha fazla kilo almaya ve sağlıksız beslenmeye neden olmaktadır. Bunun etkileri ise uzayan depresyon ve rahatsızlık sonrasında iyileşmede yavaşlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizlere depresyonda ne yemeli konusunu aktararak sağlığınızı bozmadan depresyonunuzu atlatabilmenizi sağlamaya çalışacağız.

Özellikle yeşil sebzelerin, depresyon sırasında oluşan belirtilerin azalmasını sağladığı pek çok diyetisyen tarafından fark edilmiştir. Bu sebzelerde yer alan vitamin ve asitlerin, ruh sağlığımıza iyi gelen hormonları tetiklediği, dolayısıyla depresyonun etkilerini hafiflettiği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla kendinizi kötü hissediyor ve bunalıma gireceğinizi düşünüyorsanız yeşil sebze tüketiminizi arttırmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanında portakalın da ciddi bir iyileştirici etkisinin olduğu ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için bol bol tüketilmesi gerektiğini de aklınızda tutmalısınız. Pek çok meyveyi güvenle tüketebilirsiniz ancak portakaldaki bazı asit ve vitaminler yeşil sebzelerdekiler ile oldukça eşleşme göstermektedirler.

Vücudunuz depresyon sırasında kendine iyi gelecek olan şeyleri zaten tahmin etmekte ve canınız otomatik olarak onlarca farklı besini çekmektedir. Bunlardan bir tanesi de çikolata olarak karşımıza çıkıyor ve çikolatanın içerisindeki maddelerin hem enerji vermesi hem de mutluluk hormonunu arttırıcı bir yapıda olması nedeniyle depresyondaki kadınlar tarafından tercih edilmesi mümkün. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu dikkate alırsanız, çikolatayı günde bir iki lokmadan daha fazla tüketmemeli ve bu tatlı ürünün kiloya ve diğer hastalıklara dönüşmesini engellemelisiniz.

Her ne kadar et tüketiminin depresyon üzerinde ciddi etkileri olmasa da, balığın bu konuda bir istisna olduğunu da bilmelisiniz. Zira içerisindeki tüm yağlar ve asitler sayesinde ruh halini çok daha iyi bir hale getirebilen balıkları haftada bir iki defa tüketebilir ve bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

2 Responses to DEPRESYONDA NE YEMELİ?

  1. dilan diyor ki:

    bunları yapınca depresyon geçmişmi oluyoruz

  2. sıla diyor ki:

    deprasyondayken ne yemelıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.