Damar Sertliğine İyi Gelen Besinler

DAMAR SERTLİĞİNE İYİ GELEN BESİNLER

Yayın Tarihi07 Kasım 2016 | BESLENME

Damar sertliği maalesef ilerleyen yaşla birlikte kalp damar hastalıklarında en çok rastlanan etkenlerden bir tanesi haline geliyor ve damar sertliği ile birlikte diğer kalp sorunları da tetikleniyor. Uzmanlar düzenli spor ve yaşam şartlarının damar sertliğini engellemekte oldukça etkili olduğunu belirtseler de, beslenmenin de bu konuda büyük bir önemi var. Damar sertliğine iyi gelen besinler ise temel olarak sertliğin oluşmasını engelleme amaçlı olsalar da, hali hazırda damar sertliğine sahip olanların da bir miktar iyileşmelerini sağlıyorlar.

Kalp damarlarındaki sertleşmenin temel sebebi kolesterolden kaynaklı plakların damarların iç bölümlerini kaplaması ve damar yolunu daraltması olmaktadır. Bu plaklar giderek daha sert hale gelerek vücut tarafından parçalanamaz hale geliyorlar ve kalp krizlerinin de temel sebepleri arasında yer alıyorlar. Dolayısıyla kolesterolü kontrol altına almak kalp krizi riskinin de yarı yarıya düşmesini sağlıyor.

Ayçiçek yağı, mısırözü yağı ve soya yağı kolesterolü kontrol altına almamıza yardımcı olan yağ türleri arasında bulunuyor ancak her yağda olduğu gibi onun da aşırı tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Bu yağlar hem kötü hem de iyi kolesterolü düşürürken, zeytinyağı sadece kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü arttırır. Ancak zeytinyağının orijinaline ulaşmanın zor olması ve orijinal olanlarının da bir hayli pahalı olması nedeniyle onu tercih edenler sayıca azlar.

Meyve ve sebzelerin içerisinde bulunan folik asit ve B vitaminleri, damar sertliğinin engellenmesinde büyük önem taşıyorlar. Bu nedenle az enerji vermelerine karşın besleyici olan sebze ve meyveleri tüketerek bu hastalığın bir diğer sebebi olan fazla kilolardan kurtulabilir, ayrıca tansiyonunuzun düşmesi sayesinde kalp damar rahatsızlıklarına da elveda diyebilirsiniz. Sebze ve meyvelerin olabildiğince çiğ tüketilmeleri faydalarının artmasına da yardımcı olacaktır.

Balık yeme kültürü ülkemizde maalesef yeterince yaygın değil ancak yapılan araştırmalar balığın etinin içindeki yağların damar ve kalp sorunlarını engellemekte bir numara olduğunu gösteriyor. Ani ölüm ve diğer kalp sorunlarında da balık yağı bir hayli iyileşme sağlayabiliyor.

Bunun yanında alkolden ve tuzdan uzak durmak, fazla şekerli tüketmemek ve doymuş yağ içeren kuyruk yağı gibi besinlerden kaçınmak da damar sertliğinin engellenmesinde katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.