Daha Kolay Hamile Kalmanın Yolları

Daha Kolay Hamile Kalmanın Yolları

Hamilelik doğanın bizler için çoğalma şansı verdiği en önemli doğal faktörlerden bir tanesidir ve anne ile baba adayının kendi genetik yapılarını bir sonraki nesillere aktarmasına izin verir. Ancak maalesef hamileliğin biraz daha zorlu olmasına neden olan faktörler ortaya çıkarlar ve bunların üstesinden gelebilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Daha kolay hamile kalmanın yolları hakkında bildiklerimizi sizlerle paylaşmak ve çocuk sahibi olma ihtimalinizi arttırmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Öncelikle, hamile kalmayı en çok kolaylaştıran faktörün, yumurtlama gününde veya onun biraz öncesinde cinsel ilişkiye girmek olduğunu unutmamak gerekir. Bunu hesaplayabilmek için beklediğiniz adet gününden 14 gün öncesini bulmanız gerekiyor. Adetleriniz çok düzensiz ise bu yöntem pek bir işe yaramaz ancak her zaman veya çoğu zaman belli bir gün aralığında adet görüyorsanız, 14 gün geriye giderek yumurtladığınız günü bulabilirsiniz. Yine de yumurtlama günü bir kaç gün oynayabileceği için beklenen yumurtlama gününüzden bir iki gün önce ve sonrasında cinsel ilişkiye devam etmelisiniz.

Yumurtlama gününü adet düzensizliğinden dolayı takip edemeyenler ise vücutlarının sıcaklığını tespit etmeliler. Zira yataktan kalkmadan önce yapılan termometre ölçümlerinde, yumurtlama gününde kadınların vücut sıcaklıklarının bir santigrad derece kadar artış gösterdiği fark edilmiştir. Bunun yanında vajinal akıntıda artış, kasıklarda ortaya çıkan ağrılar gibi farklı belirtiler de görülebilir. Son senelerde ise biraz daha hormon ölçümü yöntemi ile bu günü tespit eden testler ortaya çıkmış durumdadır.

Ayrıca her gün cinsel ilişkiye girmek menideki sperm adedini düşürecektir ve bu yüzden iki ila üç günde bir cinsel ilişki yaşamak, hamile kalma şansının artmasına sebep olacaktır. Bu günleri doğru ayarlayarak yumurtlama gününe denk getirebilirsiniz.

Tabii ki uygulanması gereken sağlığa bağlı bazı noktalar da mevcut. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, içkiden, sigaradan ve çay-kahve gibi ürünlerden uzak durmalı, beslenmelerini çok sağlıklı hale getirmeli, ayrıca doğum kontrol hapı gibi yöntemleri en az iki ay önceden terk etmeliler. Spor yapmak ve hormonal rahatsızlıklarınız varsa bunlarla mücadele etmek de hamile kalma şansınızın ciddi anlamda artmasını sağlayacaktır. Özellikle 35 yaşın ardından kadınlarda hamile kalma şansının çok ciddi oranda azaldığını kesinlikle unutmamak ve bu nedenle 35 yaşı geçirmemek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.