Çorba İçmenin Faydaları Nelerdir

ÇORBA İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Çorba içmek ülkemizde oldukça yaygın ve genellikle ana yemekten önce çorbayı pek çoğumuz tercih ediyoruz. Fakat bunun yanında bir yemek olarak da çorba tüketebilir, hatta sabah kahvaltılarında onu içerek güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Lakin bazılarının pek çorba içme alışkanlığı olmuyor ve bu nedenle çorba içmenin faydalarından mahrum kalan kişi sayısı oldukça fazla. Sizler için bu faydaların neler olduğuna dair geniş bir değerlendirme yapmaya çalıştık.

Öncelikle, sindirim sistemimizin besinleri doğru sindirebilmek için liflere ve suya ihtiyacı olduğunu belirtelim. Sürekli olarak susuz yemekler, et ürünleri ve kızartmalar tüketen birisi, maalesef sindirim problemleri yaşamak zorunda kalacaktır. Çorba ise hem sağlıklı bileşenleri, hem de içerisindeki bol su miktarı sayesinde, sindirim sistemine ciddi bir katkı sağlar. Ayrıca bilhassa kış aylarında su içmeyi bıraktığımız için, içmediğimiz suyun bir kısmını çorbalardan alabilir ve böylece daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz.

Çorbaların bir diğer özelliği ise, neredeyse her malzeme ile onları hazırlamanın mümkün olması. Yani domatesten tutun da et ürünlerine kadar neredeyse her şeyi bir araya getirebilir, onlarla güzel bir çorba hazırlayarak her türlü besin değerini vücudunuza katabilirsiniz. Uzmanlar hem et ürünlerine hem de sebzelere sahip olan çorbaların, bilhassa çocuklar için çok temel besin değerlerini içerdiğini belirtiyorlar.

Yemeklerden önce bir kase çorba tüketmek, ana yemeği de daha az tüketmenize yardımcı olacaktır ve tokluk hissi yakalamanızı kolaylaştıracaktır. Bu sayede özellikle kilo vermek isteyenler veya kilosunu kontrol altında tutmak için çaba gösterenler, daha az kalori alabilirler. Mide problemleri yaşayanlar ise çorbanın mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran yapısını avantajlarına kullanabilirler. Ancak unutmayın, sindirim sıkıntısı yaşıyorsanız çorbanıza aşırı miktarda baharat eklemekten kaçınmalısınız.

Ekonomik anlamda da çorba hazırlamak ev ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Hem çorbanın az malzeme ile bol miktarda ürün çıkartması, hem de ana yemeğin miktarının düşmesini sağlaması, onun dar gelirli aileler için bir numaralı seçenek olmasını sağlayacaktır ancak gelir sıkıntısı olmayanlar da gereksiz yere aşırı tüketime para vermemek için çorba içebilirler. Çocukların da çorbayı kolayca içmeleri ve sevmeleri, onu aileniz için güzel bir seçenek haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.