Çökertme Kebabı Nasıl Yapılır Tarifi

ÇÖKERTME KEBABI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi17 Eylül 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Çökertme kebabı, herkes tarafından bilinmeyen mükemmel lezzetler arasında yer alıyor ve bu nedenle herkesin kesinlikle tatması gereken yemeklerden birisi olduğu da aşikar. Sanıldığı gibi yapımı pek zor olmayan kebabımızın tek zorlayıcı yanı içerisinde bol miktarda kırmızı et olması nedeniyle biraz bütçe düşmanı olması. Çökertme kebabı tarifimizi oldukça açık ve sade tutmaya çalıştık. Böylece hem misafirleriniz hem de aileniz için kolayca hazırlayabilirsiniz.

Çökertme Kebabı Malzemeleri

  • Biftek veya bonfile (dört yüz gram)
  • Kekik (bir çay kaşığı)
  • Sıvı yağ (dört çorba kaşığı)
  • Soğan (bir çorba kaşığı, rendelenmiş)
  • Pul biber (bir çay kaşığı)
  • Yoğurt (bir çorba kaşığı)
  • Karabiber (yarım çay kaşığı)
  • Sarımsaklı süzme yoğurt
  • Patates (beş yüz gram)

Çökertme Kebabı Tarifi

Çökertme kebabımızı yapmaya başlarken ilk olarak sahip olduğumuz etleri jülyen olarak tabir edilen şekilde yani uzunlamasına, sanki birer patatesmiş gibi kesiyoruz. Etlerin kalınlıklarının parmak patatesler kadar olması yeterli olacaktır. Etlerimizi güzelce kestikten sonra bir kap içerisine yoğurdumuzu koyuyor, yoğurdun içerisine ise rendelenmiş soğanlarımızı güzelce döküyoruz. Ardından pul biberimiz, kekiğimiz, karabiberimiz de etimizi terbiye edebilmemiz için kaba ekleniyor ve bir iki dakika kadar karışımı karıştırdıktan sonra dört yemek kaşığı kadar sıvı yağımızı da kabımızın içerisine ekleyerek devam ediyoruz.

Tüm malzemelerimizi kapta biraz daha karıştırdıktan sonra artık etlerimizi de kaba ekleyebilir, hepsini birlikte ellerimizle güzelce harmanlayabiliriz. Harmanladığımız etimizi yaklaşık olarak iki saat boyunca dinlendirdikten sonra kızdırılmış tavamıza döküyoruz ve üzerine bir çay bardağı kadar da sıcak su ekliyoruz. Etlerimiz suyunu salıp da çektikten sonra tuzlarını ekledimizde hazır olmuş demektir. Bu arada patateslerimizi de parmak şeklinde doğradıktan sonra güzel bir patates kızartması olarak hazırlanmalılar.

Artık servis tabağımıza patates kızartmamızı güzelce yayabiliriz. Bunun ardından patateslerin üzerine sarımsaklı süzme yoğurt kullanılarak hazırlanmış olan sosumuzu döküyor, onun da üzerine etlerimizi dökerek yemeğimizi en son haline getiriyoruz. Etlerimizi de servis tabağına yerleştirdikten sonra tek yapmamız gereken tereyağı ve pul biber ile hazırladığımız sosumuzu etin üzerinde gezdirerek misafirlerimize sunulacak bir hale getirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.