Çok Tembelim Ne Yapmalıyım

Çok Tembelim Ne Yapmalıyım?

Herkesin aslında tembellik etme hakkı gibi bir hakkı bulunuyor. Zira günlük hayatın koşuşturmacasının peşinde devamlı olarak enerji harcamak, uzun vadede kesinlikle tükenmişlik sendromuna sebep oluyor ve bunun çarelerinden birisi de arada bir tembellik yaparak işlerden kendinizi soyutlamak. Fakat çok tembelim ne yapmalıyım sorusunu kendine soran ve devamlı olarak tembellik yapan kişiler de var. Tembellik hakkını fazla kullanmaktan şikayet ediyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız, bazı önerilerimiz olacak.

Herşeyi Bir Sıraya Dizin

Aynı anda birden fazla işi hiç ara vermeden yapmaya çalışmak, o işleri erteleyip durmanız yani tembellik yapmanız ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle herşeye tek seferde yetişmek ve zihninizi bununla meşgul etmek yerine, işlerinizi önem sırasında göre dizin ve bir işi yaparken ötekini aklınızdan tamamen çıkartın. Aksi taktirde işlerin yükü altında ezilmeniz ve hiç bir şey yapamamanız kaçınılmaz olacaktır.

Dikkat Dağıtan Unsurları Ortadan Kaldırın

Çalıştığınız ortamda sizin dikkatinizi dağıtacak şeyleri kapatmalı veya o ortamdan çıkartmalısınız. Bunun yanında, herkesin dikkatini toplamasını sağlayacak bir şey vardır ve o şeyi bulmak da sizin elinizde. Kimisi yüksek sesle müzik çalarken dikkatini toplayabilirken, kimisi de tamamen sessiz bir ortamda çalışmayı tercih eder. En optimum ayarlamayı keşfetmeye bakın.

Motivasyon ve Ödüllendirme

Yapacağınız işin sonucunda elde edeceğinzi getiriyi düşünmek, bunun yanında o işten sonra kendinize vereceğiniz ufak ödülleri değerlendirmek, sizi çalışmaya itecektir. Zira tembellik yaparken genellikle hiç bir şey yapmadığımız için, karşılığında da bir sonuç elde edemiyoruz. Bir süre sonra da vaktimizi boşa geçirdiğimiz için pişmanlık hissediyoruz. Bunu engellemek için kendinize çok çalışmanın ödülünü vermeniz gerekiyor.

Sevmediğiniz İşi Yapmayın

Herkesin meslek seçerken en çok dikkat ettiği konunun para olduğu bir gerçek. Fakat para için seçilen bu meslekler maalesef bir süre sonra ruhsal olarak bizi baskılayabiliyor ve mutsuzluğa itiyor. Mutsuzluk ise maalesef tembellik ve hiç bir şey yapmama isteği ile sonuçlanıyor. Daha mütevazi bir gelir imkanına rağmen mutlu olacağınız işi seçmeyi unutmamalısınız.

Son Olarak

Tembelliği aştıktan sonra kendinize biraz tembellik ödülü vermeyi de unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.