Çok Stres Yapıyorum, Ne Yapmalıyım

ÇOK STRES YAPIYORUM, NE YAPMALIYIM?

Stres maalesef hayatımızın gerçekleri arasında bulunuyor ancak hem ruhsal hem de fizyolojik sağlığımız için bir o kadar da zararlı. Stresin sebep olduğu hastalıkların tedavisi stres kaynaklarının ortadan kaldırılmasıyla mümkün hale geliyor ve stres faktörü ortadan kaldırılmadan yapılacak olan tedaviler de maalesef asla beklendiği kadar iyi sonuçlar vermiyor. Bu nedenle hangi sebeple olursa olsun çok stres yapıyorum diyenlerin kendilerine ne yapmalıyım sorusunu sormaları gerekiyor. Stresi ciddiye almamak uzun vadede hayati tehlikeye varabilen rahatsızlıkları ortaya çıkarabiliyor.

Bu nedenle ilk olarak nasıl bir stres içerisine girme eğiliminiz olduğunu değerlendirmeniz gerekli. Bazı vakalarda ani stres atakları ve ardından sakinleşme ortaya çıkarken, bazılarında ise stres uzun vadeli olarak ortaya çıkabiliyor ve bu nedenle tedavisini de zamana yaymak gerekiyor.

Ani stresler içerisine girenler, kalbi bir anda çarpmaya başlayanlar ve kendilerini çaresiz hissedenler, ilk olarak derin ancak sık olmayan nefesler almalılar. Sık ve derin nefes almak sizi daha fazla yoracaktır ve çaresiz hissettirecektir. Bunun yerine beyninize daha fazla oksijen gitmesi için burnunuzdan derin, sakin ve telaşsız bir nefes almalısınız. Bu esnada zihninizi boşaltmak için sizi rahatlatan bir müzik de açabilir, bir süreliğine yerde oturabilirsiniz.

Devamlı aynı işleri yapan insanların iş stresine girdikleri de bir gerçek. Özellikle yoğun bir mesaisi olanlar, zihin işlerini çok yapanlar ve evde çocuk, ev işleri gibi işlerle uğraşanlar, kendilerini daha fazla stres içerisinde bulabiliyorlar ve bu stres temelde uzun vadeli. Buna karşın boş vakitlerde kişinin keyif alacağı hobilere giriş yapmasının stresi bir hayli azalttığı görülmüş. Sanat ve zanaat işleri tam da bu nedenle herkesin hayatının bir parçası olmak zorunda.

Spor yapmak, düzenli uyumak ve iyi beslenmek de uzun vadeli stresin azaltılmasında ciddi bir öneme sahip. Vücudun eksiklik hissetmesi zihnin kaygı düzeyini arttırırken, spor yapmak ise kan akışını hızlandırmakta ve mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ne uyku ne de beslenme anlamında bir eksiğinizin olmadığından emin olmalı, düzenli spor yaparak vücudunuzun ve zihninizin kendini toplamasına yardımcı olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.