Çok mu Kıskancım

ÇOK MU KISKANCIM?

Yayın Tarihi03 Şubat 2018 | EVLİLİK

Kıskançlık genellikle erkekler ile bağdaştırılan duygulardan bir tanesi ancak kadınların da en az erkekler kadar kıskanç oldukları bir gerçek. Lakin erkekler kıskançlıklarını genellikle doğrudan ifade edip buna göre davranırken, kadınlar biraz daha davranışlarının perdesi ardından kıskançlıklarını gösteriyor, erkeğin bunu anlamasını istiyorlar. Tadında bir kıskançlık her ilişki için gerekli ancak kıskanç bazen o kadar abartılıyor ki, ilişkinin temellerini sarsan en temel unsurlardan bir tanesi haline geliyor. Çok mu kıskancım diyenler için bu işin temellerine inmeye karar verdik.

Kıskançlık gösteren bireyler bunu genellikle kıskandıkları kişinin fiziksel hareketliliğini sınırlayarak, onun arkadaşlarıyla olan iletişimine sekte vurarak ve onun her saniyesinde onunla birlikte olarak, bir şekilde iletişimde kalarak gösteriyorlar. Dolayısıyla hem kadınların hem de erkeklerin attıkları her adımda partnerlerine rapor verdiklerini, gönüllerince dostları ile buluşamadıklarını ve kendilerine ait bir yalnız zamanları bulunmadığını söyleyebiliriz. Bütün bunları uygulamak için kendinizce sebepler bulmuş olabilirsiniz ancak maalesef bu sebepler bir başkasının hayatını kıskaca almayı makul hale getirmiyorlar.

Sahip olduğunuz bu kıskançlık, bazen sinir krizlerine girmenize de sebep olabilir ve bu artık kıskançlığın son noktasıdır denilebilir. Zira her insanın kendine ait boş bir vakte ihtiyacı vardır. Ayrıca insanların gün içerisinde sosyalleşmeleri, dostları ile görüşmeleri ve yalnız da olsalar fiziksel olarak hareketli olmaları mümkün. Bunları hiç birine partneriniz için izin vermiyorsanız, ne yazık ki çok kıskanç olduğunuz söylenebilir. Kısa vadede sevdiğiniz kişi sizin istediğiniz gibi yaşayabilir ancak uzun vadede bıkkınlık ve iletişimin kopması ile sonlanacağı kesindir.

Erkekler ise kadınlarda genellikle giyim kuşam üzerine bir kıskançlığa sahip olabiliyorlar. Böylesi hallerde giyimi ve tarzı size uygun olmayan bir insanla birlikte olup da onun hayatını kısıtlamaktansa, en baştan kendi beğendiğiniz tarza sahip birisi ile birlikte olmak daha uygun olacaktır. Zira ne yaparsanız yapın, gönüllü olmayan birisinin giyim kuşamına karışmak, uzun vadede ikiniz arasındaki ilişkinin sarsılmasına sebep olacaktır.

Eğer kıskançlığınızı bir türlü kontrol altına alamıyorsanız, bu konuda psikolojik destek de alabilir ve böylece sorununuzu kendi içinizde çözebilmek için destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.