Çok Alışveriş Yapma Hastalığı

ÇOK ALIŞVERİŞ YAPMA HASTALIĞI

Alışveriş yapmanın bizlerin hayatında büyük bir yer kapladığı gerçek. Erkeklerin pek hesap kitap bilmemesi, aynı zamanda alışveriş yapmamaları nedeniyle ihale genellikle bizlere kalıyor ve dolayısıyla alışverişin en ince noktalarına kadar hakimiyet biz kadınlarda oluyor. Ancak bu hakimiyet ve alışveriş yapma alışkanlığı bir süre sonra hastalık düzeyine ulaşabiliyor ve kadınlar maalesef özellikle psikolojik olarak sıkıntıda hissetikleri zamanlarda kendilerini alışverişe de kaptırıyorlar.

Toplumun kadınlara yüklediği bu alışveriş misyonu nedeniyle herhangi bir sorunu olan kadınlar kendileri fark etmeden bu misyon doğrultusunda hareket ediyorlar ve borç içinde olsalar dahi alışveriş yapmak için büyük bir heves duyuyorlar. Satın alma isteği o kadar güçlü hale geliyor ki nakit para bulunamaması halinde kredi çekme ve kredi kartı kullanma gibi diğer yöntemler ile maddi açıklar kapatılmaya çalışılıyor.

Bir şekilde alışveriş yapamayacak duruma gelmek ise alışveriş hastalığına sahip kadınları bekleyen en büyük tehlikelerden bir tanesi. Zira artık istediklerini alamayacak hale gelen kadınlar çok daha derin depresyonlar içerisine düşebiliyorlar ve hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verme eğilimine sahip oluyorlar.

Satın alabileceğimiz ürünlerin toplumsal hayattaki konumumuzu belirleyebilmesi ise depresyondaki kadınların kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlayarak yalancı bir güven duymalarına neden oluyor. Daha pahalı ve daha kaliteli daha fazla ürün kullanan kadınların bu sürecin sonuna geldiklerinde maalesef alışveriş güdülerini sınırlayamaz hale geliyorlar.

Bunun yanında aile içerisindeki iletişimi kötü ya da kopuk olan anne ve babaların da alışveriş ile çocuklarını susturmaya çalıştıkları görülmektedir. Ruhen evlatlarına destek olamayan ebeveynler maalesef çocuklarına sürekli olarak maddi yönden destek oluyorlar ancak bu durum çocukların birer yetişkin olduklarında fazla maddiyatçı, şımarık ve alışveriş hastası olmasına neden oluyor.

Eğer siz de içinizde asla durduramadığınız bir satın alma isteği hissediyorsanız bunun başka hangi diğer psikolojik problemlerden kaynaklandığını öğrenebilmek için bir uzmana başvurabilirsiniz. Çok büyük çoğunlukla alışveriş hastalığınızın altında başka sıkıntılarınız yer alıyor ve kendinizi iyi hissetmek için yaptığınız alışverişler bir süre sonra durdurulamaz alışkanlıklara dönüşmüş durumda. Keyifli ancak dengeli alışverişler diliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.