Çocuklu Aileler İçin Tasarruf Yöntemleri

ÇOCUKLU AİLELER İÇİN TASARRUF YÖNTEMLERİ

Türkiye gibi doğum oranı yüksek bir ülkede çocuklar ailenin vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyorlar. Geleneksel kültürün aileleri çocuk yapmaya heveslendirmesinin güzel yanları olduğu gibi kötü etkileri de mevcut. Özellikle aile ekonomisi üzerindeki olumsuz finansal etkiler çocukların yetersiz beslenme, yetersiz eğitim ve yetersiz sevgi ile büyümelerine neden olan başlıca sebepler arasında.

Bu nedenle her ne kadar kısıtlı gelire sahip olsalar da ailelerin alabilecekleri bazı temel önlemler var ve ebeveynlerin bunların bir kısmını kendi kişisel ekonomilerine uygulamaları gerçekten çok kolay. Tek yapmanız gereken yazımı okumaya devam etmek ve en büyük önceliğinizin çocuğunuz olduğunu unutmamak.

Bir kaç madde halinde sıralamak gerekirse;

Çocuğunuza yaptığınız yatırımın yapılabilecek en iyi yatırım olduğunu unutmayın. Gerekirse pek çok alışkanlığınızdan vazgeçerek tasarruf edin. Kimi zaman aileler bu yatırımı sadece üniversite okutmak kavramıyla karşılamaya çalışıyorlar ancak aslında çok daha karışık bir süreç. Eğer çocuğunuzun yetenek, istek ve kabiliyetlerine uygun bir yatırım yapmazsanız iyi sonuçlar almanız imkansız. Bu nedenle ufak yaşlardan itibaren çocuğunuzu iyi tanımaya çalışın ve yönelimlerine göre yatırımlarınızı gerçekleştirin.

Okul, bakım ve kişisel malzemeleri alırken çocuğunuzun yaşına uygun ürünleri ve fiyatlarını detaylıca inceleyerek en az ürün alımıyla en çok verimi elde etmeye çalışın. Kullanılmayan bir sürü defter, kenarda duran bir yığın oyuncak ve hiç giyilmeden atılan pek çok kıyafet hasbelkader alınmış ürünlerin işaretidir.

Genç yaşlarda yürümek gibi ufak fizik egzersizleri çocuğunuzun gelişen bedeni için faydalıdır. Eğer yaşadığınız bölgede zorlu iklim koşulları, ağır trafik gibi etkenler yoksa ve okulu en fazla 30 dk yürüme mesafesindeyse servis değil yürüyerek okula gidip gelmesini sağlayın. Böylece kendine güvenine de katkınız olacağı gibi gereksiz servis masraflarından da kurtulabilirsiniz. Yapacağınız tasarrufları belki de gelişimine faydalı olacak kitapları almak için bile kullanabilirsiniz.

Harçlıklarınızı ne yüksek ne de düşük tutun. Pek çok ebeveynin yaptığı bu hata ya çocuğun hem sağlığı hem zihinsel gelişimi için zararlı olacak ürünlerle parasını israf etmesine veya ihtiyacı olan ürünleri alamamasına sebep olur. Biraz efor sarfederek çocuğunuzun günlük ihtiyaç masrafını iyi hesaplayın ve buna göre davranın. Ayrıca düzgün bir tüketim alışkanlığı kazandırmak için iyi bir yoldur.

Gösteriş için her masrafı yapmayın. Çocuğunuzun eğitim, sağlık, beslenme veya herhangi bir diğer ihtiyacında eksikleri varken çevrenize gösteriş için kısa zaman sonra giyilemeyecek kıyafetlere, aksesuarlara ve malzemelere servet yatırmayın.

Elbette bu yazı yüzlerce maddeyle devam edebilir ama bazı temel noktaları uygulamaya başladıktan sonra zaten ebeveynlerin aklında fikirler belirecektir.

Eğer eksik kaldığına inandığınız konular varsa yorumlar kısmında bunları belirtebilir ve daha sonraki ziyaretçilerimiz için güzel referanslar oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.