Çocukların Boyunu Uzatan Besinler

ÇOCUKLARIN BOYUNU UZATAN BESİNLER

Çocukların boyunu uzatan besinler nelerdir sorusunun anne babalar için oldukça önemli ve cevaplanması gereken bir soru olduğu kesin. Lakin bu konuda bazı şeyleri de daha detaylı bir şekilde bilmek gerekiyor. Zira çocuklarda boy uzaması ilk iki sene boyunca beslenmeye yoğun olarak bağlıyken, iki yaşından sonra genetik faktörlerin etkisi kendini daha fazla göstermeye başlar ve beslenmenin bu konudaki önemi biraz daha azalır. Lakin beslenme ne olursa olsun her zaman boy uzaması konusunda söz sahibi olmaya devam eder.

Zira çocuklarda boyun uzaması için yeni dokuların oluşması gerekmektedir ve bunun kaynağı da büyüme hormonunun üretilebilmesidir. Ayrıca dokuların oluşturulması sırasında protein başta olmak üzere gıdalardan alınan maddelerin de büyük önemi bulunmaktadır. Yani beslenme, çocuğun genetik olarak kodlandığı büyüme miktarını elde edebilmesi için ona bir destek vazifesi görmektedir. Dolayısıyla gelişimi esnasında doğru besinleri alan çocuklar, potansiyellerini kullanmakta daha fazla fırsat elde ediyorlar ve boyları da bu oranda daha fazla uzuyor. Ancak genetik olarak kısa boylu olacağı kodlandıysa tabii ki sadece beslenerek daha fazla boyunu uzatmak da mümkün olmaz.

Bebeklerin hızlı büyümesinde yeni dokuların olabildiğince kolay bir şekilde oluşabilmeleri için proteinler ve süt ürünleri önemli bir kaynaktır. Protein kaynağı olarak yumurta, beyaz et, balık ürünleri ve kırmızı et büyük öneme sahiptir ve çocuğun bu kaynaklardan uzak kalması düşünülemez. Özellikle vejeteryan aileler hayvansal ürünleri çocuklarından uzak tutmaya çalışırlar ancak bitkisel ürünlerden alınan proteinlerin neredeyse hiç bir zaman hayvansal proteinler kadar iyi emilmemeleri, bu durumu çocuklar için tehlikeli hale getirir. Dolayısıyla hayvansal gıda tüketmeyenlerin çocuklarını bu yönde zorlamamaları ve çocuğun bu konuda kendi kararlarını büyüdüğünde verebilmesi gerekiyor.

Elbette mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan taze sebze ve meyveler, yeni dokuların oluşturulması sırasında kullanılıyorlar ve bunun yanında yağ ve karbonhidratlar da beslenmede önemli bir yere sahipler. Zira vücut doku oluşumu sırasında ciddi anlamda bir enerji harcar ve bu enerji temin edilmezse yeni hücrelerin yapımı da sekteye uğrayacaktır.
Basketbol ve yüzme gibi boy uzamasında etkili olan sporlar ise doku oluşumunu ve boy uzamasını tetikleyebilen niteliklere sahipler. İyi bir beslenme ve düzenli spor, çocuğunuzun ideal boya ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.