Çocuklarda Özgüven Geliştirme Nasıl Sağlanır?

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞTİRME NASIL SAĞLANIR?

Yayın Tarihi25 Nisan 2013 | EĞİTİM

Çocukların gelişim süreçleri boyunca hem zihinsel hem de fiziksel olarak inanılmaz değişimler geçirdiklerini hepimiz biliyoruz. Onların her iki alanda da başarılı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemeleri için elimizden geleni yapmaya çalışsak da bazen bilgisizlikten bazen de farkında olmadan bazı konularda geride kalmalarına da neden olabiliyoruz. Sık sık yapılan bu hataların başında ise çocukların kendine güvensiz olmasına ve pek çok ailenin üzülmesine sebep olan eylemler geliyor.

Gelecekte yapabildiklerinin farkında olan ve özgüveni gelişmiş bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız ona bu konuda doğumundan itibaren olması gerektiği şekilde davranmalı ve gelişimine olumlu katkılarda bulunmalısınız. Özellikle hayatın giderek daha da acımasız ve zor olmaya başladığı modern dünyada özgüven çocukluktan itibaren doğru şekilde geliştirilmesi gereken bir etken olarak çocuk gelişimindeki yerini koruyor.

Özgüvene sahip çocuklar yetiştirebilmek için ilk yapılması gerekenler arasında onu koşulsuz ve şartsız bir şekilde sevmek, güvenmek gelmektedir. Zira çocuğunun başarısızlıklarında onu sevmediklerini hissettiren ailelerin ve ona güven duyulmadığını hisseden çocukların kendilerine olan güvenleri de doğru bir şekilde oluşamamakta. Çocuğunuz özellikle küçük yaşlarda ve ergenlikte bocalama yaşadığı ve her şeyi dışarıdan öğrendiği için sizin ona yaklaşımınız kendine güvenini belirleyici konular arasında yer alacaktır.

Bunun yanında çocuğunuzun sınırlarını ve limitlerini belirlemeniz şaşırtıcı gelecek olsa da özgüvenlerini arttırıcı etkenlerden bir tanesidir. Sürekli olarak kurallarınızda değişiklik yapmanız, koyduğunuz kurallar konusunda kendinizin esnek davranması ve onun bu sınırlara uyacağına dair güvensizlik sergilemeniz onun özgüvenini de zedeleyecektir. Belli bir sorumluluk çerçevesi oluşturmanız ve onu bu çerçeveden sorumlu tutmanız güvenini tazeleyecektir.

Fazla korumacı yapıdaki anne ve babaların çocuklarında ciddi özgüven problemleri olduğunu son araştırmalar ortaya koymakta. Çocukların bazı şeyleri, doğru ve yanlışları deneyerek, yaşayarak öğrenmeleri gerekiyor ve bu süreci baltalarsanız maalesef çocuğunuzun yapabileceği ve yapamayacağı şeyleri kavramasına engel olur, pek çok şeyden korku duymasına neden olabilirsiniz.

Elbette çocuğunuza yapmak istedikleri konusunda cesaret vermeniz ve azmini takdir etmeniz de gerekmekte. Kendi kendine başardığı ve elde ettiği şeylerde takdir edilmeleri, uğraşırken aileleri tarafından desteklendiklerini hissetmeleri onların özgüvenlerini daha da arttıracaktır.

One Response to ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞTİRME NASIL SAĞLANIR?

  1. Kübra diyor ki:

    Sorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.