Çocuklarda Grip Aşısı Yapılmalı Mı

ÇOCUKLARDA GRİP AŞISI YAPILMALI MI

Kış yaklaşırken ailelerin aklına genellikle çocuklarının grip aşısına ihtiyaçları olup olmadığı gelir. Pek çok farklı medya kanalında farklı uzmanlardan birbirine zıt görüşler duyan anne babalar bu konuda karar vermekte oldukça zorlanırlar. Çocuklarımıza gözümüz gibi baktığımızı dikkate alırsak, grip aşısının pek de küçümsenemeyecek konulardan birisi olduğu kesin. Çocuklarda grip aşısı yapılmalı mı sorusunun cevabını arayanlara kısaca yol göstermek istiyoruz.

Genel olarak kış ve bahar aylarında rastlanan grip hastalığı her sene pek çok ölüme sebep olur ve bu nedenle ciddiye alınması gereken hastalıklar arasındadır. Üç yaşında ufak çocuklar, 60 yaşından büyük olanlar, akciğer, kalp, böbrek ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına sahip olanlarda bu risk çok daha büyük bir hale gelir.

Hastalık vücuttaki ağrılar, ateş, burun akması, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerle devam eder. Çok kolay bir şekilde bulaşan grip hastalığından korunamayan hassas bünyeler gripten çok daha ağır rahatsızlıklara geçiş yapabilirler. Bu nedenle mümkün olduğunda gripten uzak durmak genel vücut sağlığı için de alınması gereken önlemlerden bir tanesidir.

Gribe sebep olan virüsler her sene yapılarını değiştirdikleri için her sene yeniden aşı olmak ve o yıl görülen virüse karşı bağışıklık kazanmak gerekir. Çocuklarda henüz gelişimini tamamlamayan bağışıklık sisteminden ötürü grip aşısı yetişkinlerden çok daha gereklidir denilebilir.

0-18 yaş arasındaki çocuklar için tavsiye edilen grip aşısı çocuğunuzun yetersiz bağışıklık sistemi nedeniyle çok daha ağır sonuçlarla karşılaşmasını engelleyecek ve diğer hastalıkların tetiklenmesini bertaraf edecektir. Her yıl olunması gereken grip aşısı elbette hastalığa karşı mutlak bir koruma sağlamıyor ancak grip olma olasılığını büyük oranda düşürmektedir.

Bunun yanında sadece gribe değil diğer kış mevsimi rahatsızlıklarına karşı da kısıtlı oranda koruma sağlayan grip aşısını risk gruplarında bulunan kişiler ve çocuklar kesinlikle her sene gerçekleştirmeliler.

Ayrıca tek doz olarak uygulanan grip aşılarında herhangi bir şekilde koruyucu madde olarak civa yer almıyor. Eğer bu konuda çekinceleriniz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışarak doğru bilgileri onlardan almanız da faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.