Çocuklarda El Yıkama Eğitimi

ÇOCUKLARDA EL YIKAMA EĞİTİMİ

Çocukların elleri özellikle meraklarından kaynaklanan davranışlarından dolayı en az yetişkinlerin elleri kadar bakteri, mikrop ve zararlı mikroorganizmalar barındırırlar. Bu zararlı maddeler henüz bağışıklık sistemi bir yetişkin kadar gelişmiş olmayan çocuklarda çok daha tehlikeli sonuçlar doğururlar. Bunun çözümü çocuğunuzu evde izole etmek değil ona doğru temizlik eğitimlerini vermekten geçer.

El yıkamak bu temizlik eğitiminin en önemli parçalarından bir tanesi. Bulaşıcı hastalıkların pek çoğu yıkanmayan ve temizlenmeyen ellerin ağıza götürülmesi ve oral yoldan vücuda alınması ile geçiyor ve düzenli olarak yıkanmayan eller üzerinde milyonlarca bakteri bulunduruyorlar.

 Çocuklarda el yıkama eğitimi her ne kadar çok zor olmasa da bazı zamanlarda aile tarafından atlanabiliyor ve eksik şekilde bilinçlendirme yapılabiliyor. El yıkama eğitimini verirken öncelikle çocuğunuzun sizi taklit ettiğini ve sizin davranışlarınızdan etkilendiğini unutmamanız gerekiyor. Eğer doğru bir şekilde çocuğunuza bu eğitimi vermek istiyorsanız öncelikle siz kendinizi doğru el yıkama teknikleri konusunda eğitmeli ve çocuğunuzun sizi izlemesine izin vermelisiniz.

En az 30 saniye yıkanması gereken ellerinizi öncelikle su yardımıyla ıslattıktan sonra sabunu kullanarak bol bol ovalamalısınız. Parmaklarınızın uçlarını, aralarını, avucunuzun içini ve bilek kıvrımlarınızı iyice ovaladıktan sonra suyun altında güzelce duruladığınız ellerinizi daha sonra temiz bir havlu ile kurulamalısınız.

Eğer kendiniz de bu kuralları takip ederseniz çocuğunuza el yıkama eğitimini verirken çok daha doğal ve rahat bir şekilde doğru yöntemi gösterebilirsiniz.

 Çocuklarda el yıkama eğitimi kesinlikle baskıcı ve zorlayıcı bir biçimde gerçekleştirilmemeli. Mümkünse el yıkanan yerlerin yakınına onun görmekten hoşlandığı oyuncakları, resimleri yerleştirerek elini yıkadığı süre boyunca bundan keyif almasını sağlamalısınız. Tam tersi mecburi yaklaşımlar çocuğunuzun hevesini ve öğrenme azmini baltalayacaktır.

Çocuğunuza el yıkamayı öğretirken elbette bunun doğru zamanlarda gerçekleştirilmesi gerektiğini de anlatmaktan vazgeçmemelisiniz. El yıkamayı gerektiren en önemli anlar sabah kalktıktan sonra, tuvaletten sonra, hayvanlarla temas ettiğinde, öksürme ve hapşurmanın ardından, sokaktan eve geldiğinde ve yemeklerden önce ve sonra olmak üzere gözle görülür kirlenmeleri de içerir.

Çocuğunuz el yıkamayı öğrenirken gerekirse başka bir şeylerle ilgilenir gibi yaparak onu gizlice takip edin ve yanlış şekilde yıkadığını fark ederseniz gördüğünüzü belli etmeden laf arasında ona doğru şekilde el yıkamanın ipuçlarını vermeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.