Çocuklarda Ateşli Havale Nedir, Tedavisi Nasıl Olur

ÇOCUKLARDA ATEŞLİ HAVALE NEDİR, TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Çocuklarımızın sağlıklarını korumak belki de hayatlarımızda en çok değer verdiğimiz konulardan bir tanesi ve onların dinç, sorunsuz ve iyi bir şekilde büyümesi için elimizden geleni yaptığımız aşikar. Ancak pek çok anne çocuğunun büyüme sürecinde onlarca hastalık ile uğraşmak zorunda kalıyor ve bu hastalıklar hem çocuğun hem de annenin moralinin bozulmasına neden oluyor.

Ateşli havale bunlar arasında en tehlikeli olarak bilinenlerin başında geliyor ve özellikle yüksek ateşin beraberinde getirdiği diğer rahatsızlıklar çocuğun hayatının geri kalanını da etkileyebiliyor. Bu nedenle çocuk sahibi olan veya olmayan tüm annelerin çocuklarda ateşli havalenin ne olduğuna ve ilk tedavinin nasıl olduğuna dair bir fikir sahibi olması gerekiyor. Ayrıca çocuğun ateşi nasıl düşürülür hakkında yazdığımız makalemiz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kısaca açıklamak gerekirse ateşli havale, çok hızlı bir şekilde artan ateşten dolayı motor yani davranış bozukluklarının meydana gelmesi ve çocuğun bilincinde yaşanan kayıplar olarak nitelendirilebilir. Yaklaşık olarak 39 derece civarlarında meydana gelen ateşli havale çocuk üzerinde çeşitli belirtiler göstermektedir. Bunlar gözlerin kayması, vücutta gerçekleşen istenmedik hareketler veya aşırı hareketsizlikler, bir kaç dakikadan fazla sürebilen nöbetler olarak belirtilebilir. Özellikle nöbetlerin bu süreyi aşması ciddi bir durumun varlığına işarettir.

Her ne kadar doktorlar arasında ateşli havalenin ardından yan etkilerin kalıp kalmadığına dair tartışmalar devam etse de özellikle çok yoğun ve sert geçen havalelerin ardından ileriki dönemlerde bazı motor sisteme bağlı konularda rahatsızlıklara daha kolay yakalanılabildiği tespit edilmiştir.

Elbette ateşli havale tedavisini gerçekleştirmek için en büyük sorumluluk doktorunuza düşmektedir ancak doktora gidene kadar sizin yapmanız gerekenler de mevcut. Öncelikle serinkanlılığınızı korumalı ve müdahalenizi doğru bir şekilde tamamlamalısınız. Nöbetlerin ne kadar sürdüğünü tahmin edebilmek için zaman tutmalı, çocuğunuzun ağzında varolabilecek maddeleri temizlemek için elinizi kullanmalısınız. Zira bu tip maddeler boğazına kaçma riski taşımaktadır ve bu da nefes alma zorluklarına ve hatta daha ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verecektir.

Doktorunuzdan bilgi alana kadar çocuğunuzu ıslak bir bezle silmeli ve böylece vücut ısısının düşmesini sağlamalısınız. Özellikle çocuklar ateş sırasında üşüdükleri için bazı deneyimsiz anneler onların üstünü örtebilmekte ve böylece ateşi daha da yükseltmektedirler. Bu noktada kesinlikle bu davranışı sürdürmemeli ve çocuğunuzun serin bir şekilde kalmasına yardımcı olmalısınız. Ateş nasıl düşürülür sorusuna karşı tereddütte kalıyorsanız elbette bir uzmandan yardım almanız daha faydalı olacaktır.

Eğer nöbetler ve ateş sık sık tekrar ediyor, süreleri de giderek uzuyorsa bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak uygun tedavinin gerçekleştirilmesini sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.