Çocuklar İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

ÇOCUKLAR İÇİN UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI

Yayın Tarihi12 Aralık 2012 | EĞİTİM

Çocuklarda uyku düzeni hem sağlıklı gelişimleri hem de eğitim performansları için en önemli konulardan bir tanesi. Belirli ve kendine uygun bir uyku düzeni oluşturamayan çocuklarda unutkanlık, anlama zorlukları, uykusuzluk, tembellik ve pek çok rahatsızlık tespit edilebildiği için ailelerin çocuklarının eğitiminin bir parçası olarak uyku düzenine de önem vermeleri gerekmekte. Ne yazık ki ülkemizde aileler tarafından pek de önemsenmeyen bu konu pek çok çocuğun yaşadığı sorunların sebeplerinden birisi olmaya devam ediyor.

İlk başlarda 16-18 saatlik uykuya ihtiyaç duymaya başlayan çocuklar okul öncesi döneme geldiklerinde 10 saatlik uyku ile ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale gelirler. Ancak öğle uykusu alışkanlığının kaybedildiği bu dönemde geceleri bu 10 saatlik uykunun tamamlandığı konusunda ailelerin dikkatli olmaları gerekli.

Çocukların ihtiyaç duyduğu ve aksatılmaması gereken uyku sırasında büyüme hormonları aktif olarak salgılanırlar ve bu nedenle en az 8 saatlik bir uykunun yeterli miktarda hormonal salgı için kesinlikle atlanmaması gereklidir. Aksi taktirde hem mental hem de fiziksel gelişim sorunlarıyla karşılaşan çocuğunuzun tüm hayatı bu sorunların gölgesinde geçerek sosyal olarak da varolabilecek sorunlara temel oluşturur.

Uyku düzeni eğitimini ve disiplinini sağlamak için çocuğunuza yardımcı olmanız gereken noktalar elbette mevcut. Öncelikle pek çok ebeveynin yaptığı hataların başında çocukları aşırı sorumluluklar ve ders yükü altına sokmak, yatma saatlerini kontrol etmemek ve uykusunun gelmesini ya da canının uyumak istemesini beklemek, uyku kaçırıcı yiyecek ve içecekleri yatmadan önce tüketmesine izin vermek gibi denetimi kolay ancak gözden kaçan yahut ihmal edilen hatalar geliyor.

Çocuğunuzun uyku düzenine çok daha rahat alışabilmesi için öncelikle odasının karanlık, yatağının rahat ve diğer uyku kaçırıcı bilgisayar, televizyon gibi kaynaklardan uzak durmasını sağlamalısınız. Bahsettiğimiz büyüme hormonları sadece karanlık ortamlarda salgılandığından dolayı vücudun dengesini sağlamasına yardımcı olmalısınız.

Ayrıca her gün aynı saatte yatmasını sağlayarak zamanla biyolojik uyku saatinin de belirlenen saate ayarlanması mümkün hale gelir. Çok sıcak veya çok soğuk ortamlar da uyku kalitesinde düşüşlere neden olduklarından dolayı uygun şekilde düzenlenmiş bir oda ısıtması çocuğunuzun uykusunu kesintisiz ve kaliteli bir şekilde yaşamasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.