Çocukla Birlikte Uyumak Doğru mu

ÇOCUKLA BİRLİKTE UYUMAK DOĞRU MU?

Çocuk sahibi olan çiftler, özellikle de bunu çok fazla isteyerek gerçekleştirdilerse, çocuklarını her zaman yanlarında tutmak isterler ve gece uykusu da bunun bir istisnası değil. Bebeklik döneminde bebeği kolay emzirmek için onu aynı odada tutan ebeveynler, daha sonra bebek biraz daha büyüdüğünde onu yataklarına alırlar ancak maalesef çocuk buna bir defa alıştıktan sonra vazgeçmesi için büyük çaba göstermek gerekir. Dolayısıyla çocukla birlikte uyumak doğru mu sorusuna bir cevap vererek bu durumun detaylarına biraz inelim.

Bu işin en ideal çözümü, bebeğin doğduktan sonra ayrı bir odaya ve yatağa sahip olması. Zira bu şekilde hem kendi bireyselliğini ve özgüvenini kazanması daha kolay olacaktır hem de daha sonraları onu ayırma gibi bir dert olmayacaktır. Bu iş için kullanabileceğiniz bebek telsizleri de oldukça faydalı cihazlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Çünkü bebeklerin 1 yaşlarından sonra anne baba yatağından ayrılmaları çok zorlu bir hale geliyor ve bu yüzden en geç 1 yaşında onu kendi yatağına geçirmelisiniz. Eğer illa ki yakınınızda olsun istiyorsanız onun beşiğini kendi odanıza taşıyın ve bir süreliğine bu şekilde uykularınıza devam edin.

Bebeğinizi memeden kesildiğinde ve aynı zamanda bezden kesildiğinde yatağınızdan ayırmanız, aynı anda pek çok şeyin baskısını hissetmesine neden olacaktır ve bu da onun ruhsal gelişimi için pek iyi sayılmaz. Özellikle iki ve üç yaştan sonra çocuğun aile yatağından ayrılması neredeyse imkansız hale gelir ve bu durum çok büyük sorunlara yol açar.

Bazı uzmanlar ise anneleri ile uyuyan bebekleri ani bebek ölümü sendromundan daha iyi korunduklarını ve bebeğin daha az stres altında hissettiğini belirtiyorlar. Hatta aynı araştırmaya göre ayrı odada uyumaya alışan bebeklerin ileride daha bağımlı bireyler haline geldikleri belirtiliyor. Lakin tüm araştırma sonuçları aynı kanıya varmadığı için bunun doğrulanması gerektiğini de belirtmek gerekiyor.

Bu nedenle ilk 1 yıl boyunca bebekle birlikte değil ancak onunla aynı odada uyumak onun sizin vereceğiniz güveni hissetmesini sağlayacaktır ve daha sonra sizden ayrıldığında da biraz daha kolay geçiş yaşamasına yardımcı olacaktır. Fakat onu sürekli kendi yatağınıza kabul ederseniz oradan çıkması da bir o kadar zor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.