Çocuk Yetiştirmenin Kuralları

ÇOCUK YETİŞTİRMENİN KURALLARI

Yayın Tarihi18 Ekim 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuk yetiştirmek maalesef aileler tarafından ya çok abartılır ve çocuğun altından kalkamayacağı beklentilerin ortaya çıkmasına sebep olur, ya da çocuk fazla umursanmaz ve dolayısıyla gerçek potansiyelinin altında kalır. Dolayısıyla çocuklarımızdan beklentilerimizi doğru oluşturmak, bunun yanında onlara doğru şekilde davranarak onları yönlendirmek gerekmektedir. Sizler için çocuk yetiştirmenin kuralları hakkında bildiklerimizi paylaştık ve bu işin temellerine inmeye çalıştık.

Çocuğun Benliğini Kuvvetlendirin

Türk aile yapısında genellikle çocuklara 30 yaşında olsalar bile çocuk muamelesi yapılır ve onların tercihlerine saygı duymak yerine onlar üzerinde kontrol sahibi olmaya çalışılır. Halbuki çocuklar hayatları boyunca kendi kararlarını vermeyi öğrenirler ve iyi şeylerden iyi sonuçlar alırken, kötü şeylerden kötü sonuçlar alarak doğru yanlış kararları vermeyi öğrenirler. Onu fazla kontrole çalışmak ve hayatını sürekli kolaylaştırmak ise kendi için karar verme yeteneği kalmamış bir çocuk ile sonuçlanacaktır.

Onunla Kaliteli Vakit Geçirmek

Özellikle ergenlik öncesi dönemde çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz, onun aile içerisindeki mutluluğu için çok önemli. Yani çocuğunuzla sadece TV karşısında oturmak yerine onunla oyunlar oynamalı, gelişimine katkı sağlayacak kitapları birlikte okumalı, sohbet etmeli ve fikirlerini, düşüncelerini gerçekten dinlemelisiniz. Bu esnada ona bir yetişkin gibi davranmalı, onun düşündüklerinin çocukça olduğunu söyleyerek hayal kırıklığı yaratmamalısınız.

Sorumluluklar Verin

Çocuklar bir sorumluluk aldıkları zaman, sorumluluğunu aldıkları konuda başarıya ulaşmayı istiyorlar ancak zaman zaman başarısız da olabiliyorlar. Bu durum ise her iki durumdan da bir şeyler öğrenmelerine vesile oluyor. Bir konu üzerine zaman ayırmayı öğrenen, ona emek ve zihin gücü veren çocuk, gelecekte de karşısına çıkan engellere karşı daha dirayetli oluyor ve şikayet etmek yerine hemen harekete geçiyor.

Beklentilerinizi Abartmayın

Çocuğunuza dair çok yüksek beklentilerinizin olması, onun ömür boyunca sizin beklentileriniz için çaba göstermesine neden olacaktır ve bu durum onun kendi beklentilerini oluşturmasına engel olacaktır. Halbuki her çocuğun kendine has bazı hayalleri ve planları vardır. Dolayısıyla onun kendi planlarını oluşturması, siz onları beğenseniz de beğenmeseniz de, daha önemlidir. Özellikle ergenlik sonrası dönemde artık bir birey olduğu için kendi hedeflerini koymasına müsaade etmelisiniz.

Şımartmayın

Çocuğunuzun her hatasında onu bu hatadan kurtaracak şekilde davranmamalı, gerekirse ceza almasına bile ses çıkartmamalısınız. Özellikle eğitim hayatında sorunlar yaşayan ve arkadaşları ile kavgalar eden çocukların aileleri, çocuklarını ne olursa olsun koruma eğiliminde oluyorlar ancak bu durum çocuğun bir süre sonra arsızlaşmasına sebep oluyor. Çocuğa sizin onun arkasında duracağınıza dair bir güven vermeniz çok önemlidir ancak bu güven onda her hatayı yapabileceğine dair bir algı oluşturmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.