Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN YAPILAN HATALAR

Yayın Tarihi08 Ocak 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuklarımızı doğru bir şekilde yetiştirmek onların hem kendilerine hem de çevrelerine faydalı bireyler olabilmeleri için gerekli ancak pek çok aile maalesef kritik hatalar yaparak bunun önündeki en büyük engellerden birisi haline geliyor. Çocuğunun daha iyi olmasını isteyen anne babalar, bu süreçte çocuklarının yanlış fikirler edinmesine sebep olabiliyorlar ve çocuklar hayatlarının geri kalanında yetiştirilmelerinden kaynaklanan bu yanlış fikirleri sürdürmeye devam ediyorlar. Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar olarak değineceğimiz bu konu, en kritik bir kaç hatayı gözden kaçırmanıza da engel olacaktır.

Anne babaların aşırı koruyucu olmaları, çocuğun hem kendine güveninin yerine gelmesine engel oluyor hem de pek çok gelişim becerisinin kazanılmasını geciktiriyor. Halbuki çocuklar daha bebeklik döneminden itibaren bazı şeyleri kendileri keşfetmek zorundalar ve bunun içinde bazen güzel bazen de kötü şeyler olacaktır. Kendi hataları ve yaptıklarından ders almayan çocuklar gelecekte yaşıtlarından daha geride olacaklardır ve toplum ile birlikte yaşamakta sıkıntıları olacaktır.

Bazı aileler ise çocuklarının bir dediğini iki etmeyen bir yapıya sahipler ancak bu doğru bir şey değil. Zira her insan hayatta istediği bazı şeylerin olmayabileceğini öğrenmek zorunda. Bunu çocukken öğrenmezse yetişkin olduğunda hayatın gerçekleri yüzüne beton bir duvar gibi çarpacaktır. Dolayısıyla makul olmayan isteklerine hayır demesini bilmelisiniz.

Başarı konusunda takıntılı olan anne babalar, çocuklarına okulda ve eğitim hayatlarında başarılı olma baskısı kurarlar ve bu durum maalesef öfke düzeyinin artmasına, çocuğun çatışma içerisine girmesine neden olur. Halbuki çocuğunuz sizin istediğiniz alanda değil, kendi istediği alanda başarı sahibi olmalı ve bu konuda ona baskı yapmak yerine başarılı olmak için sizden talep ettiği bilgilerle ona destek sağlamalısınız.

Anne ve baba her ne kadar çocuk yetiştirme konusunda farklı görüşe sahip olsa da, çocukla iletişim sırasında bu farklılıkların bir kenara koyulması gerekiyor. Zira çocuğun her iki taraftan farklı geri dönümler alması bir süre sonra işine gelen konuda işine gelen tarafa yönelmesine neden olacaktır. Dolayısıyla annenin hayır dediğine baba evet dememeli, annenin evet dediğine de baba hayır dememeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.