Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde Ailenin Önemi

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİNDE AİLENİN ÖNEMİ

Yayın Tarihi21 Ekim 2012 | EĞİTİM

Çocukların doğdukları andan gerçek bağımsız bir birey olmaları sürecine kadar gerçekleşenler onların hayatlarının geri kalanında ne şekilde davranacaklarını, karakter yapılarını, mesleklerini hatta kendi kurdukları aileleri içerisindeki davranışlarını dahi oldukça fazla etkiliyor.

Kendine, çevresine ve topluma faydalı bireyler meydana getirmenin en değerli noktası ise çocuğun gelişimi ve eğitiminde ailenin tutumu. Bu tutum aile içerisinde çocuğa gösterilen sevgiden aile bireyleri arasında disipline ve iletişimin kalitesine kadar oldukça geniş konuları kapsıyor. Ancak aile içerisinde çocuğun gelişimi ve eğiminde özellikle yapılmaması gereken bazı yanlışlar var. Dilerseniz bu yanlışlara göz atarak çocuğunuzun gelişimini nelerin olumsuz etkileyebileceğini görelim.

Aile bireyleri arasındaki iletişimde yüzeysel ve geçiştirici bir uslup seçilmesi, sorunlara yapay bir şekilde ilgi gösterilmesi ve bireyleri zorlayıcı biçimde sorular sorulması, güvensizlikler çocuğun gelişiminde en çok etkisi olan olumsuz faktörler.

Bunun yanında kaç yaşında olursa olsun ailenin tüm bireylerinin kendi fikirlerine sahip olabilecekleri çocuklara da aşılanarak özgür düşünme, karar verme, sorumluluk alabilme gibi bazı yeteneklerinin de ebeveynler tarafından desteklenmesi gerekir.

Ayrıca çocuğunuzun yanındaki konuşmalarınız, sevgi sözcükleriniz veya tam tersi kavgalarınız, saygınız, hitap biçiminiz ve çok daha fazlası onun sizi örnek alarak ileride doğrularını belirlerken sizin davranışlarınızı kopyalamasına sebep olacaktır. Çocuğunuzun eğitiminin büyük bir parçası aile içerisinde olan bitenlerden meydana gelir ve bu dönemde verdiğiniz izlenimler ömürlerinin kalanında da onları bir şekilde takip eder.

Çocuğun yaptıklarının çok fazla önemsenmesi ya da hiç önemsenmemesi gibi uç noktalarda yer alan davranışlar da çocuk gelişimini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Çok ince ve hassas bir denge gerektiren aile içi ilişkiler henüz öğrenme aşamasında olan çocuğu da içine kattığında ailelere çok büyük bir yük olabiliyor.

Gene de çocuğunuzun sorunlarına, isteklerine, dediklerine gereken önemi göstererek istediklerine nasıl ulaşabileceğini öğretebilir ve böylece kendine yeten bir insan olması yolunda ilk adımları atabilirsiniz.

Evladınızın doğumdan hemen sonra öğrenme sürecine başladığını, anlamak, bilmek, görmek için illa ki konuşması gerekmediğini aklınızda tutarsanız eminiz ki ona karşı sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz.

11 Responses to ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİNDE AİLENİN ÖNEMİ

 1. Gerek yok diyor ki:

  Benim munazaram var ben de aileyi savunuyorum lütfen bir fikir verin😘😘😘

 2. Anonim diyor ki:

  Beki aile size nasil eğitim verir😊

 3. hebele hubele diyor ki:

  Bencede aile onemli cunku dogar dogmaz ailenin icinde oluyor ve cocugu en cok aile etkiler saygi sevgi dusunceleri goruslerini falan aileden gorur bilir duyar algilar yapar

 4. Anonim diyor ki:

  Peki aile eğitimi ile ilgili sorun varmi

 5. ADI LAZIM DEĞİL BAŞ HARFİ ALİ diyor ki:

  BENİM ARADIĞIM çocuğun eğitiminde ANNENİN ÖNEMİ

 6. gizli kullanıcı diyor ki:

  bence de aile önemlidir. Sağlıklı bir ailede yetişen çocukların eğitim süreçlerinin çok kolay olduğu görülmektedir…

 7. adım lazım değil diyor ki:

  AİLE en önemlisidir çünkü çocuk doğar doğmaz aile grubuna girer terbiyesini ahlakını ve eğitimini aileden alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.