Çocuk Boşanmadan Nasıl Etkilenir

ÇOCUK BOŞANMADAN NASIL ETKİLENİR?

Boşanma çocuklar için değil, aynı zamanda anne babalar için de psikolojik anlamda çok zorlu bir süreç. Zira bu dönemde evlilik sonlandırılıyor ve belki de senelerdir tek bir hayat kurmuş olan çiftler, yeniden ayrı hayatlar yaşamaya alışmak zorunda kalıyorlar. Hele ki bir de boşanmanın sebebi şiddetli geçimsizlik gibi duygusal travmalara açık bir sebepse, bunun manevi yükü herkes için daha fazla oluyor. Lakin çocuk boşanmadan nasıl etkilenir sorusunun cevabı genelde hafife alınıyor ve pek çok kişi çocuğun bu konuda yaşadıklarını yeterince hesaba katmıyor.

5-10 yaş aralığındaki çocuklar, boşanan ailelerinde genellikle suçu kendilerine atarlar ve suçluluk duygusuna kapılırlar. Ayrıca anne babalarını birlikte görmeye ihtiyaç duydukları için bu dönemde ikisiyle birlikte olmanın özlemini yaşarlar. Hayal güçleri en engin yapıda olduğu için uzun vadede ciddi bir korku geliştirebilme imkanları da var. Ayrıca boşanma sonrasında eskisi kadar sevilmeyeceği hissine de kapılabilir ve bu yüzden ailelerine duygusal olarak destek vermeye çalışırlar lakin bu durum onları kalkılması zor bir yük altında bırakır.

9-12 yaş aralığında ise çocukların biraz daha anne babalarından bağımsızlaşma süreci başlar. Ancak artık ilişkilere dair bir fikirleri olduğu için anne babalarından bir tanesini suçlayarak onu hayatlarından çıkarmak isteyebilirler. Bu dönemde anne baba kavgalarına şahit olan çocuklar, özellikle başkaları karşısında bu kavgalardan utanabilir ve agresifleşebilirler. Özellikle erkek çocukların karşı cinse dair düşünceleri bu süreçte bozulabilir ve değersizleşebilir.

18 yaşa kadar süren ergenlik döneminde ise artık biraz daha yetişkin oldukları için bu duruma mantıkla yaklaşabilirler ancak bilhassa maddi kaygılar ve ebeveynlerden birina karşı duyulan merhamet hissi, onları büyük bir duygusal sorumluluk içine itebilir. Maalesef özellikle anneler erkek çocuklarından ciddi bir duygusal destek bekleyebiliyorlar ve bu durum çocuğun psikolojisini bozuyor. Her iki tarafın da çocuğuna ihtiyaç duymadan kendini idame ettirebilecek bir duygusal gelişmişliğe sahip olması gerekiyor.

Daha sonraki senelerde yaşanan ayrılıklar çocukları 18 yaş altı kadar etkilemiyor ancak sosyokültürel duruma göre ciddi tepkiler vermeleri de mümkün. Lakin 18 yaş üstü bireyler artık yetişkin oldukları için bu durum ile yüzleşmeleri biraz zaman alsa da daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.