Çocuğun Uyku Saati Problemi

ÇOCUĞUN UYKU SAATİ PROBLEMİ

Yayın Tarihi28 Mayıs 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocukların her akşam ebeveynlerinden en az bir kaç saat daha erken uyumaları gerektiği bir gerçek. Zira onların doğru şekilde büyüyebilmeleri için çok daha fazla uykuya ihtiyaçları var ancak günümüzde bu uykunun sağlanması maalesef biraz daha zor. Zira her evde lambalar yanarken, dışarıdaki canlı hayatın ışığı ve sesi eve girerken, ayrıca televizyon, bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazların da ışık ve sesleri evde yankılanırken, çocukların da yatma saatini idrak etmeleri giderek daha zor hale geliyor. Dolayısıyla çocuğun uyku saati problemi günümüzde geçmiş senelere göre çok daha büyük bir sorun.

Çocukların uyku sorunu yaşamalarında en büyük pay genellikle ailelerde oluyor. Zira çok geç saatlere kadar ayakta kalan anne babalar, çocuklarına pek de örnek olmuyorlar ve çocuklar da geç saatlerin çok değerli olduğunu düşünerek ebeveynlerinin yanında kalmak isteyebiliyorlar. Pek çok çocuğun merak duygusunun yetişkinlerden kat kat fazla olduğu ve bu nedenle onların geç saatlerde çok ilginç şeylerin yaşandığını düşündüklerini unutmayın. Dolayısıyla öncelikle biraz kendi saatlerinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Anne babanın her ikisinin de çalışıyor olması, çocuğun ebeveynlerini pek sık görme imkanı bulamadığını gösteriyor. Bu durumda pek çok çocuk ailesi ile daha fazla vakit geçirebilmek için geç saatlerde yatmak isteyebiliyor çünkü gün içerisinde maalesef yeteri kadar aile sevgisi göremiyor. Bilhassa çocuk ayakta olmasına karşın ona ilgi göstermiyor, birlikte keyifli vakit geçirmiyorsanız, bu isteğin daha da artması muhtemel. Dolayısıyla onun erken yatması için çocuğunuz ile aranızdaki duygusal bağı sıkılaştırmanız, ona yeterli vakti ayırmanız gerekiyor.

Bazı çocuklarda çeşitli korkulardan dolayı yatağa gitmeme isteği de olabilir. Her ne kadar çocukların bazıları bunu gizleyebilse de, birazcık anlayışla konuştuğunuzda aslında neden yatmak istemediğini anlamanız çok mümkün. Çocukların hayal güçlerinin çok yüksek olması bu sonucu doğuruyor ve korkularının yersiz olduğunu kanıtlamanız halinde biraz daha rahat bir şekilde uykuya dalabiliyorlar. Dilerseniz uykuya dalana kadar onun yanında durabilir ve onu gözettiğinizi de hissettirebilirsiniz.

Çocuğun yatmadan önce çok fazla ekranı olan cihazlara bakması da uyku hormonlarının salınımına engel olduğu için uyku sorunları doğuracaktır. Bu nedenle onları akıllı telefon, tablet, televizyon, bilgisayar gibi cihazlardan biraz uzak tutmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.