Çocuğun Fotoğrafını İnternete Koyunca Ne Olur

ÇOCUĞUN FOTOĞRAFINI İNTERNETE KOYUNCA NE OLUR?

Hepimiz çocuklarımızı çok seviyoruz ve onlara olan bu sevgimizi diğer dostlarımızla paylaşmaktan da keyif alıyoruz. Lakin son dönemlerde Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal ağların kazandıkları müthiş popülerlik, bu durumun biraz suistimal edilmesine sebep oldu ve ailelerin kendi paylaşımları konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Çocuğun fotoğrafını internete koyunca ne olur diyenler için potansiyel senaryoları bir değerlendirmek istiyoruz.

Öncelikle, çocukların bakımının ve korunmalarının ailelerinin sorumluluğunda olduğu bir gerçek. Bu hem fiziksel bakım ve koruma anlamına gelirken, hem de mental koruma ve bakım olarak değerlendirilmeli. Çocuğunuz henüz reşit değilken onun hakkında yaptığınız paylaşımlar, onun gelecek senelerde utanç duyması, çekinmesi ve kendini küçük görmesi gibi sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla çocuğunuzu paylaşırken bu paylaşımın içeriği hakkında hayli dikkatli olmalısınız.

Sosyal ağlarda bulunabilen kötü niyetli kişiler ise maalesef bir diğer tehlike. Zira sosyal ağlarda bulunan arkadaşlarınızın güvenilir insanlar olduklarını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu güven duygusu oldukça yersiz ve sizin amacınız hiç kimsenin güvenilir olmadığını düşünerek bu düşünceyle hareket etmek olmalı. İnternette reşit olmayan çocuklara dair bulunan fotoğraf arşivlerindeki çocukların pek çoğunun sosyal medya hesaplarından sızdırılmış fotoğraflarla elde edildikleri kesinlikle unutulmamalı. Bu nedenle kimsenin iç dünyasını bilemeyeceğiniz için herkesin birer potansiyel tehlike olduğunu aklınıza kazımanız gerekiyor.

Çocuğunuzun fotoğrafını internete koymak sizin için önem arzediyor olabilir ancak onu bu şekilde hayatınızın merkezine alarak adeta kontrolsüzce bir paylaşım merağı içerisine girmek, ilerleyen senelerde çocuğun aşırı özgüven duygusuna kapılmasına sebep olabilir ve bu durum aslında o kadar özel olmadığını fark etmesiyle birlikte ergenlik döneminde ciddi karakter bozukluklarını karşınıza çıkarabilir. Dolayısıyla çocukları da normal birer insan gibi görmek, onları tamamen merkeze alarak onlarda yanlış duygular uyandırmamak gerekiyor. Pek çok çocuk, çocukluk döneminde gördüğü ilgiyi yetişkinlikte başka insanlardan göremediği için ruhsal bunalımlarla mücadele etmek zorunda kalıyor.

İlla ki onun anılarının internette yer almasını istiyorsanız, ona özel bir Facebook hesabı açabilir, fotoğraflarını oraya yükleyebilir ancak hesabın dışarıdan görüntülenmesini kapatabilirsiniz. Böylece ilerleyen senelerde kendi hesabını ona teslim edebilir ve nelerin paylaşılıp paylaşılamayacağına kendinin karar vermesini de sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.