Çocuğun Cinsellik Eğitimi

ÇOCUĞUN CİNSELLİK EĞİTİMİ

Yayın Tarihi17 Ekim 2012 | EĞİTİM

Çocukların cinsellik eğitimi hayatlarının geri kalanında onları etkileyebilecek en kritik konulardan bir tanesi. Özellikle ülkemizde yoğun olarak bastırılan cinsellik çerçevesindeki yaklaşımdan dolayı çocukların doğru ve hakiki bilgiye ulaşmaları oldukça zor.

Böylece çocuklukta cinsel eğitimlerini yine konu hakkında bir o kadar bilgisiz kendi arkadaş çevrelerine bıraktığımız çocuklarımız aklı tabular ve yalan yanlış bilgilerle dolu yetişkinler haline geliyorlar.

Çocukların gerçek anlamda cinsel eğitimi, soyut kavramları anlamaya başladıkları sekiz yaş civarında önem kazanıyor. Ancak bu yaştan önce de cinsel organlarına dair sorular sorabiliyorlar ve cinsiyetlerinin farkında oluyorlar. Çocuğunuzdan buna benzer sorular geldiğinde geçiştirmek veya kafalarını karıştırmak yerine onların anlayacağı bir dilde gerçekleri söylemeniz çok daha doğru olacaktır.

Elbette çocuğunuzu gereksiz ve karmaşık bilgilerle yüklemek de kafa karışıklığına yol açacağı için soruların cevaplarını en basit yoldan doğru bir şekilde vermeniz önem kazanıyor.

Anne baba arasında cinselliğin sevgiden kaynaklandığını, fiziksel bir yakınlaşma olduğunu anlatırken bunun hayatın doğal bir parçası olduğundan bahsederek konunun iki kişi arasında kalan mahrem bir konu olduğuna da değinmeniz yeterli bir açıklama örneği olmakta.

En çok sorulan sorulardan birisi olan “ben nasıl dünyaya geldim?” sorusuna büyüdüğünüzü, meslek sahibi olduğunuzu ve eşinizle sevip evlendikten sonra sevişerek dünyaya onu getirdiğiniz şeklinde bir açıklama getirmek mümkün. Tabii ki çocukların soru üretme kapasiteleri ve sorgulama yetenekleri bizim kadar gelişmiş olduğundan dolayı bu sefer de sevişmek nedir sorusuyla karşı karşıya kalmanız olası.

Böyle bir durumda işin fiziksel detaylarına girmeden birbirinize dokunmanın, öpmenin koklamanın sevişmek olduğundan bahsederek uygun kitap ve basılı materyaller vasıtasıyla tüm gerçekleri öğrenebileceği yaşa gelene kadar idare edebilirsiniz.

Yine ülkemizde çocukların cinsel eğitiminde yaşanan en büyük yanlışlardan bir tanesi özellikle erkek çocukların cinsel organlarını teşhir etmeye, tanıdıklara, komşulara, büyüklere göstermeye heves etmektir.  Cinselliğin mahremiyetini büyük ölçüde yanlış şekilde çocuğa aşılayan bu davranışlardan da ekseriyetle kaçınılmalı.

Çocukların kendi aralarındaki organlarını gösterme, daha uzağa işeme ve karşı cinsin organlarına bakma oyunlarına sürekli hale gelmedikçe müdahale etmemek ve bunları açık açık değil ancak belli etmeden kontrol ederek aşırıya giden noktalarda usturuplu bir şekilde farklı aktivitelere yönlendirerek engellemek gerekiyor.

Ebeveynlerin çocukları ile birlikte çıplak şekilde banyo yapmamaları ve erkek çocuklarına babanın, kız çocuklarına annenin cinsel eğitimini vermesine dikkat edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.