Çocuğun Boyunun Uzaması İçin Ne Yemeli

ÇOCUĞUN BOYUNUN UZAMASI İÇİN NE YEMELİ?

Çocuğun boyunun uzaması için ne yemeli sorusunu pek çok anne baba kendisine soruyor çünkü bazen çocuklarda boyun ne kadar olduğu aileler ve çocuğun kendisi için sıkıntı yaratabiliyor. Özellikle yaşıtlarından boy anlamında geri kalmış olan çocuklar, sosyal anlamda da kendilerini baskı altında hissederek mutsuz olabiliyorlar.

Çocuklarda boy uzamasını etkileyen temel faktör aslında genetiktir ve bu nedenle her çocuğun boy anlamında genetik olarak bir sınırlaması bulunmaktadır. Sahip olduğu hormonal denge ise bazen genetik bazen de çevresel etkenlere bağlı olarak değişim gösterebilir ve bu yüzden sağlıksız beslenen, sağlıksız yaşayan çocukların boy olarak genetik potansiyellerine yetişemedikleri de görülmektedir. Dolayısıyla beslenme, genetik faktörleri dikkate almazsak, boy uzaması için en önemli öğelerden birisi haline gelmektedir.

Çocukların boylarının uzadığı yaşlarda, onlar için en önemli besinlerden birisi proteindir. Zira vücudumuzdaki her şey proteinlerden üretilir ve proteinler olmadan çocuğun dokuları gelişim gösteremez. Bu nedenle bilhassa et tüketiminin kısıtlı olduğu toplumlarda çocukların hayvansal proteinlere erişememeleri, onların boylarının kısa kalmasına sebep olur. Bu nedenle et ve et ürünlerini eksik etmiyoruz.

Tabii ki vitamin ve mineraller de bu konuda oldukça önemliler. Vücudumuzdaki dokular proteinlerden üretilseler de, mineraller ve vitaminler olmadan bu proteinler bir araya gelemez, tepkimeye giremezler. Dolayısıyla başta kalsiyum olmak üzere çinko, D vitamini, C vitamini gibi mineral ve vitaminler eksik edilmemeliler. Kalsiyum süt ürünlerinden kolayca alınabilirken, vitaminler ise taze sebze ve meyvelerden elde edilebiliyorlar. D vitamini ise güneşin yere dik geldiği saatlerde doğrudan güneş ışıkları ile temas halinde vücudumuz tarafından üretiliyor. Dolayısıyla saatlerce olmamak kaydıyla her gün çocuğunuz bir miktar güneş görmeli.

Bunun yanında çinkonun alımı için kuruyemişler ve baklagiller tercih edilmeliler. Ancak özellikle kuruyemişlerin tuzsuz olmaları önemli çünkü tuzun fazlası maalesef vücut için pek de iyi değil. Beyaz un yerine kepekli un ile üretilmiş ekmekleri tüketmek de hem beslenme açısından daha faydalı olacaktır hem de çocuğun kilo kontrolünü kolaylaştıracaktır.

Beslenmeyi sporla desteklemek de çok önemli. Basketbol, ip atlama, yüzme gibi sporlar, çocuğun kemik ve kas dokularının gelişimini sağlayarak genetik boy potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.